avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate monique2803

Activitate monique2803

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
multumesc
Situatie: am fost in CIC pana la data de 16.02.2012. De la 01.02.2012 mi-a fost suspendata plata indemnizatiei pentru neplata unor impozite la bugetul local(deci pe luna februarie nu am mai primit banii). Din 17.02.2012 m-am intors la locul de munca si am luat salar normal pe perioada 17.02-28.02.
Din decembrie 2012 urmeaza sa intru in CIC pentru al doilea copil. Ma vor afecta cele 2 saptamani in care nu am fost platita, la primirea indemnizatiei pentru al doilea copil, in conditiile in care sunt la zi cu taxele si impozitele, dar acestea nu au fost platite in cele 5 luni in care se puteau cere retroactiv banii pe acele doua saptamani.
Mai exact este considerata intrerupere acea perioada a stagiului de 12 luni anterioare nasterii celui de-al doilea copil? Eu inteleg ca e vorba de o poprire a banilor si nu are legatura cu perioada concediului de ingrijire copil care a fost pana la data la care mi-a fost suspendat contractul de munca, adica 17.02.2012. va rog s ma ajutati cu o parere.
Răspuns la discuția Datorii la bugetul local
Multumesc.
Se stie ca indemnizatia de crestere copil se suspenda in cazul in care ai datorii la bugetul local. Amenzile neplatite ale sotului meu care apar ca datorii la bugetul local ma afecteaza? Adica si ele sunt considerate taxe si impozite neplatite chiar daca nu le-am luat eu ci sotul?
Multumesc pentru raspuns. Doamnele de la pensii mi-au spus ca ar avea dreptul la 6 luni de pensie de urmas, imediat dupa deces aceste 6 luni, daca nu ar avea nici un venit.
Daca este valabil ceea ce mi-ati raspuns atunci cand isi va depune dosarul pentru pensionare trebuie sa avem in vedere acest lucru.
Mama a ramas vaduva de cateva luni. Tata a fost in pensie de boala si urma sa intre in pensie de varsta din martie 2011 insa suma de pe decizia care a venit dupa moartea sa era putin mai mica cu cea de la pensia de boala drept pentru care nu a mai primit nimic retroactiv.
Intrebare: mama nu mai are nici un drept la pensie de urmas sau ceva de genul acesta, conform legilor care sunt acum in vigoare ?
Mentionez ca ea lucreaza momentan pt ca ar mai avea un an pana la pensie, dar situatia e cam subreda la fabrica si exista zvonuri de somaj.
Discuție Taxa auto
Deci e clara treaba cu taxa in sensul ca se pune in aplicare dupa data de 13 ianuarie 2012.
Daca am un logan din 2006 la care termin leasingul abia in februarie 2012 si nu am bani sa achit [b]acum (mai exact maine 12.01.2012) ultimele 2 rate plus taxe ce mai cere firma de leasing, inseamna ca voi avea de platit incepand de luni taxa de 2800 euro la inmatriculare ?
Intrebare1: De cand intra in vigoare legea privind taxa de inmatriculare a masinilor mai vechi de 2007?
Intrebare2: Un logan inmatriculat prima data in 2006 pe firma de leasing, la care se incheie leasingul in februarie 2012 si trebuie inmatriculat pe proprietar intra la aceasta lege ?
Daca da as vrea sa stiu cat timp mai am ca sa-l inmatriculam repede.
Multumesc pentru raspunsuri. Dar sunt 2 diferite. Deci ia firma de recuperari tot si sa zicem ca scap de ea iar ceilalti nimic si eu le raman lor datoare, sau iau fiecare cate o particica si eu raman datoare cu restul catre toti ?
Sunt intr-o situatie imposibila si va rog nu ma judecati inainte de a-mi raspunde.
Am un imobil ipotecat in favoarea unei banci care a cesionat creditul unei firma de recuperare. In afara de asta pe extrasul cf mai apar 3 somatii facute de executori pentru plata altor datorii.
Se poate vinde la licitatie acest imobil chiar daca prioritate are firma de recuperare si numai pentru ea vor ajunge banii?
Ce se va intampla cu executorii ceilalti ? isi vor ridica somatiile daca va exista un client care sa-l cumpere ?