avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate boogie

Activitate boogie

Am tot fost pe la banca pentru consultarea unui Act Aditional vreme de 2 saptamani , aproape zilnic.Dupa ce m-au tot dus cu presul , ba ca nu e nevoie de semnarea unui AA , contractul meu (credit cu dob variabila) urmand sa se transforme in contract cu dobanda fixa in mod automat ... etc...etc...Saptamana trecuta am fost din nou si am facut cerere scrisa (cu nr de inregistrare ) prin care solicitam incheierea unui AA .M-a trimis din nou la plimbare spunandu-mi ca protocolul bancii este astfel : banca trimite un e-mail la centru urmand sa ma contacteze dupa ce primesc AA de la centru. Astazi m-au sunat si m-au invitat la banca sa-mi prezinte AA. Mi l-au prezntat , mi l-au dat spre consultare si mi-au spus ca , in cazul in care optez pentru dobanda fixa trebuie sa- l semnez astazi . Am revenit hotarat sa semnez AA ( sotia semnase fiind co-imprumutat),dar ... alta surpriza .Mi-au spus ca nu acela aste Actul final (dupa ce , repet , ma avertizase ca AA trebuie semnat astazi ) si mi-au cerut sa fac o cerere scisa prin care solicit trecerea de la credit cu dob. variabila la credit cu dob. fixa dupa care voi fi chemat , ulterior , pentru semnarea AA . M-am pacalit si am acceptat , am redactat cererea si am inregistrat-o.( Ma simt nevoit sa repet . In prima faza mi s-a spus ca trecerea de la dob. variabila la dob. fixa se face automat fara semnarea unui AA . Dupa ce am cerut AA au cerut solicitare scrisa ) Am luat tzeapa ? Ce rau se poate intampla si daca se mai poate repara ceva.
Discuție OUG 50/2010
Am un credit "nevoi personale", in euro , cu dobanda variabila. Nivelul actual al dobanzii este de 11,25%. Dobanda initiala la incheierea contractului a fost de 9,90% . Am fost la banca pentru a asigura conformitatea prevederilor contractuale cu dispozitiile OUG 50 si mi s-au oferit urmatoarele variante :
a)-exprimarea dobanzii variabile actuale in dobanda fixa ( adica 11,25% ) pana la sfarsitul contractului , in mod automat , fara semnarea unui act aditional ;
b)-exprimarea dobanzii variabile actuale in dobanda indexabila , pe baza unui indice monetar , astfel : din dobanda actuala se scade indicele monetar EURIBOR , care la aceasta data este 0,88 , rezultatul obtinut constituind dobanda fixa ( marja fixa ?) , adica 10,37 , la care se va aduga indicele monetar ( care se stabileste din 3 in 3 luni ,in funtie de piata monetara ) Ce ma sfatuiti sa aleg ? Nu am prea multe cunostinte despre fluctuatiile pietei bancare . Sunt sanse ca indicele monetar EURIBOR sa scada sub valoarea de 0,88 ?
Multumesc !
Răspuns la discuția credit cu dobanda variabila
Multumesc mult ! Dar tot am o nelamurire ! Cum sa semnez un act aditional cand mi se spune ca oug 50 nu face obiectul contractului meu ? Angajata banciii mi-a spus ca notificarea mi-a fost transmisa din "inertie"... etc...etc...
Am un credit de "nevoi personale cu ipoteca ",cu dobanda variabila si am fost invitat la banca pentru a semna un act aditional,cu scopul de a asigura conformitatea prevederilor contractuale cu dispozitia oug 50. La banca mi s-a spus ca nu era cazul sa ma prezint,ca singura modificare din contractul meu va fi aceea ca va deveni automat un contract cu dobanda fixa si nu e cazul sa semnez un act aditional.Cre ar fi avantajul daca accept "dobanda fixa " si ce trebuie sa fac daca nu sunt de acord cu decizia bancii ?