avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1223 soluții astăzi
Forum Activitate crysfresh

Activitate crysfresh

Răspuns la discuția recurs la sentinta comerciala
Ma bucur ca v-am uimit acum 2 ani, dar doresc sa va multumesc ca m-ati facut sa caut mai atent ce aveam de facut si am redactat recursul personal si am avut succes cu el. Desi retroactiv doresc sa multumesc tuturor celor care posteaza informatii corecte pe aceste forumuri! In special Dnei av Cristina Popescu, care desi "m-a mustruluit" atunci mi-a dat informatia de baza: ART.304
Buna seara,
Am citit informatia pe site-ul infotva.manager.ro .Atasez parte din articolul respectiv:
"Pentru aceasta afirmatie aduc drept argument prevederile art. 126 alin. (4) litera b) prin care se reglementeaza faptul ca nu sunt considerate operatiuni impozabile in Romania achizitiile intracomunitare de bunuri a caror valoare totala nu depaseste pe parcursul anului calendaristic curent sau nu a depasit pe parcursul anului calendaristic anterior plafonul de 10.000 euro.

Echivalentul in lei este stabilit la cursul valutar din data aderarii, cifra rezultata din calcule fiind rotunjita la 34.000 lei. In plafonul de 10.000 euro nu se cuprinde valoarea achizitiei mijloacelor de transport noi si a produsele accizabile, categorii de bunuri care sunt impozabile, indiferent de plafonul realizat."

Multumesc!
Buna ziua.Intrebarea mea este urmatoarea:
Sant Intreprindere Individuala platitor TVA.Doresc sa efectuez o achizitie intracomunitara mai mica de 10.000 Euro.Trebuie sa ma inscriu in registrul operatorilor sau nu?
Am citit ca nu e nevoie de inscrierea la ROI daca nu depasesc aceasta suma.Ce inseamna aceasta suma ?O tranzactie sau pe o perioada,an,trimestru?
Cum pot afla infractiunile prevazute ca fiind incompatibile cu statutul de Operator Intracomunitar?
Multumesc anticipat.

Buna ziua.Intrebarea mea este urmatoarea:
Sant Intreprindere Individuala platitor TVA.Doresc sa efectuez o achizitie intracomunitara mai mica de 10.000 Euro.Trebuie sa ma inscriu in registrul operatorilor sau nu?
Am citit ca nu e nevoie de inscrierea la ROI daca nu depasesc aceasta suma.Ce inseamna aceasta suma ?O tranzactie sau pe o perioada,an,trimestru?
Cum pot afla infractiunile prevazute ca fiind incompatibile cu statutul de Operator Intracomunitar?
Multumesc anticipat.

Răspuns la discuția recurs la sentinta comerciala
Ar fi indicat dar nu obligatoriu? pt ca am consemnat un model de recurs de pe net, cu tot ce trebuie sa cuprinda si am inteles ca motivarea in drept se specifica separat si se face pe baza Codului de procedura civila art 304 lit 8.
In fapt mentionez un scurt istoric al dosarului si enumar motivele cererii de recurs si o adresez tribunalului care a emis hotararea.
Este corect?
As mai avea o intrebare: Exista taxa de timbru in aceast caz? Care este valoare si unde trebuie platita daca exista
Buna ziua,

As dori sa stiu daca inaintarea unui recurs pt modificarea unei sentinte comerciale, trebuie obligatoriu facuta de un avocat.
Mentionez ca este vorba de atragerea raspunderii personale in cazul unei proceduri de insolventa.

Multumesc!
Buna ziua.Sant asociat intr-o societate comercial compusa din 3 persoane.Detin 15% in timp ce a doua persoana deetine35%,iar ceea de a treia 50%care este si administrator.Societatea se ocupa de vanzari.Eu sant cel care coordoneaza intreaga activitate.Din pacate sant impiedicat in mod intentionat in efectuarea atributiilor mele de catre cei 2 care mai detin o societate concurenta.Banuiesc ca de fapt asta se urmareste.Inainte societate a a fost a mea si functiona deci ei au preluat o afacere in derulare muncita de mine in decursul a 4 ani.Intre timp au schimbat intelegerile verbale au am pierdut toate masinile in leasing pt. ca ei au luat hotararea ca nu mai merita tinute si tot asa.Intrebarea mea este daca am vreo posibilitate de a mai face ceva,in conditiile in care detin ceea mai mica parte din firma.Pot acuza,cere ceva sau e o cauza pierduta si nu merita sa mai continuu?Multumesc anticipat pt.sfat/raspuns !