avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 982 soluții astăzi
Forum Activitate gabriel_gabyyy24@yahoo.com

Activitate gabriel_gabyyy24@yahoo.com

In urma cu 2 luni am dorit sa cumpar un apartament cu doua camere! Acesta in releveu ( copie pusa la dispozitie de proprietar) apare scris ,, garsoniera compusa din camera de zi, dormitor, baie" in suprafata totala de 29.90 mp iar in extrasul de Carte Funciara apare apartament cu doua camere in suprafata de 30 mp . Dorind sa.l cumpar prin credit ipotecar, banca m.a obligat sa inchei un contract de promisiune dandu.i vanzatorului un avans de 15%. Cu ocazia incheierii promisiunii, am intrebat notarul daca e apartament sau garsonieră, notarul precizand expres ca.i vorba de un apartament! Dupa ce depusesem in prealabil documentele la banca ale veniturilor mele si creditul fusese aprobat pe plan financiar( aveam venituri iar banca imi acorda suma necesara) m.am prezentat cu documentele garantiei ipotecare, in speta ale imobilului mai sus descris, si intr.un final banca mi.a respins garantia pe motiv ca nu este eligibil iar Releveul nu a fost dus in original de proprietar, existând dubii in urma verificărilor asupra copiei depuse ca aceast Releveu nu este avizat de OCPI si ar fi doar inregistrat in vederea aprobarii existând suspiciunea ca in original imobilul ar fi de fapt o garsoniera modificata fara autorizatii! Acum problema se pune in felul urmator, proprietarul- vanzatorul a dorit ca in contractul de promisiune sa stipuleze ca in cazul in care din motive independente nu ar avea loc vanzarea- cumpararea, eu sa pierd jumatate din avans adica 7,5% din suma inmanata cu ocazia incheierii promisiunii. Intrebarea mea este, pot sa.mi recuperez intregul avans dat catre vanzator sau voi pierde jumatate din el desi v.am expus situatia! Multumesc anticipat si astept un raspuns!
Am închiriat un auto unei firme pe durata de 1 an! In contract mi.am dat acordul ca auto sa poata parasi Ro iar dupa circa o luna respectivul chirias mi.a spus ca auto s.a defectat intr.o tara a UE , a solicitat el unei firme transportatoare sa o aduca in tara iar dupa ce i.a adus.o la sediul societatii a refuzat sa plateasca firma transportatoare oprind auto ca garantie!!! Am actionat in judecat pe chirias pentru a.mi plati chiria de la data cand i.am dat auto si pana cand mi.o va inapoia dar acesta in intampinare a precizat ca defectiunea aparuta este un caz fortuit dar fara sa aduca o experiza din care sa reiasa acest lucru!!! Precizez ca pana la finalizarea procesului am solicitat politiei printr.o plangere penala sa.mi redobandesc auto ramanand ca plata chiriei sa o rezolv pe cale judecatoreasca dar politia a precizat ca fapta de a nu inapoia auto nu se incadreaza in infractiunea de abuz de incredere dand solutie in care precizeaza sa insist pe cale judecatoreasca pentru recuperarea auto!!! Rog sa ma lamuriti daca in urma actiunii judecatoresti imi va vi restituit auto sau astept degeaba si mai bine as plăti contravaloarea transportului catre firma transportatoare si imi voi recupera banii ulterior de la chirias??? Mulțumesc pentru orice pareri!!!
Răspuns la discuția suspendare permis auto
merci ,,cyan``
mi-a fost suspendat permisul auto pe termen de 90 zile.Am depus contestie la judecatorie dupa care la termenul de judecare, contestatia mi-a fost respinsa. acum predau permisul in termen de 5 zile dar as dori sa stiu daca m-ai pot sustine acel examen care reduce perioada la 30 zile suspendare.Fac precizarea ca am permis de mai multi ani si nu am avut nici o abatere contraventionala.(nu am puncte penalizare si nu am mai beneficiat de o alta reducere cu examen la 30 zile)
ma incadrez conditiilor pentru testre.va multumesc
sunt responsabil de orice incalcare a legislatiei deci si de consumul de alcool in speta
ar mai fii totusi inca ceva respectiv la datele personale ale mele agentul constatator a gresit numarul apartamentului
in seara de 08.03.2012 eram in parcarea unui complex comercial si am efectuat in mod repetat mai multe derapaje in forta cu frana de mana. imediat a aparut un echipaj de politie care m-a legitimat dupa care m-a pus sa suflu in aparatul Drager care a indicat 0,25mg/l alcool pur in aerul expirat fapt pentru care mi-a suspendat dreptul la circulatie pe o peroada de 90 zile. daca fac contestatie pentru ca este parcare privata pot cere anularea procesului vb pe motiv ca OUG195/2002 se aplica doar pe drumuri publice?