avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate silva_carmen27

Activitate silva_carmen27

Sora mea are 51 de ani in prezent si peste 25 ani vechime neantrerupta in campul munci. Se poate pensiona anticipat?
Si eu am facut aceeasi observatie domnului administrator, pentru toti agentii comerciali este la fel, dar dansul sustine ca nu. Imparte firmele in sedii sociale si spatii lucrative, ceea ce am semnalat ca este un abuz din partea administratiei.
Multumesc pentru raspuns. Care este actul normativ care reglementeaza acest lucru?
Exista diferenta intre sediu de firma si firma "lucrativa" cum ii spune domnul administrator cabinetului medical, adica sediile de firme nu sunt obligate, au aceasta obligatie doar celelalte?
Buna seara,
Astazi am fost contactata de administratorul Asociatiei de proprietari a blocului de locuinte, in care din anul 2002 functioneaza cabinetul medical, ca ar trebui sa semnez o informare catre firma care vine si citeste repartitoarele de caldula, pentru a calcula agentul termic consumat (gcal.) la pretul practicat pentru agentii comerciali (firme), si nu la pretul practicat pentru consumatorii casnici. Intrebarea mea este: daca este legal acest lucru sau este un abuz din partea asociatiei de proprietari?
Mentionez ca in acest bloc mai sunt apartamente in care functioneaza sedii de firme.
allexandru83 a scris:

Parerea mea e ca nu aveti sanse.
D-na Avokitten subliniaza esentialul.
Cum veti putea dovedi faptul ca persoana care o suspectati ca a trimis email-ul l-a si scris si vi l-a trimis? Daca este o persoana care se da drept altcineva si de la un internet cafe v-a trimis mesajul? Mai mult decat atat, intr-un cerc de prieteni exista posibilitatea ca de la calculatorul unuia dintre ei sa fie trimis mesajul de un altul decat cel pe care il suspectati dvs, astfel ca nici IP-ul calculatorului daca s-ar descoperi eu cred ca nu ar putea face automat legatura cu expeditorul mesajului.
Daune morale mai inteleg, dar materiale pentru ce?


Pentru faptul ca in urma acestui mesaj insultator, eu nu am mai fost in stare sa-mi desfasor activitatea profesionala si am nevoie de tratament medical pentru care am cheltuieli foarte mari.
Va multumesc pentru sfaturi, imi cer scuze pentru publicarea fragmentului, dar sunt confuza si sub tratament in urma acestui incident. Este posibil ca un avocat sa se ocupe in numele meu pentru inceperea actiunii in penal?
Avokitten a scris:

depinde de gravitatea calomniilor si insultelor dar ca sa obtineti despagubiri trebuie sa stiti exact cine este autorul mesajelor si sa demonstrati ca persoana pe care o banuiti chiar este ea ci nu alta care se da drept ea.

Stiu foarte bine cine este persoana, ne-am sfatuit mult la telefon pentru rezolvarea unor probleme. Pur si simplu am fost socata cand am vazut textul emailului. A trebuit sa cer si sprijn medical.
"NU-TI MAI SPUN CA EA ARATA CA O MAIMUTICA,SI......SARACIA-N CUR MA-PUNGE ,EU ALERG SI EA M-AJUNGE" fragment din emailul trimis. Pot merge si depune plangere la parchet cu dovada electronica a emailului defaimator?
In urma cu o saptamana am primit un mesaj cu continut defaimator, pe adresa de email. De atunci nu ma simt bine, chiar am apelat la ajutor medical. Cum trebuie sa procedez pentru a cere despagubiri, persoanei care mi-a adus injurii, fara niciun temei?