avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Activitate leony2005

Activitate leony2005

Buna ziua, am fost angajat la o companie cu contract de munca pe perioada nedeterminata, cu o perioada de proba de 90 de zile.La expirarea perioadei de proba compania m-a informat in scris ca nu doreste continuarea colaborarii si ca respectivul contract se incheie fara a mai necesita un eventual preaviz, unilateral.Intrebarea mea este, la ce interval de timp trebuie sa imi primesc drepturile banesti daca in contract era stipulat ca plata salariului se face in intervalul 1-15 al lunii urmatoare?Nu cumva odata cu incheierea contractului in care era stipulat acest lucru, aceasta mentiune se anuleaza si ea si trebuie sa imi primesc salariul odata cu lichidarea?Va multumesc anticipat
leony2005 a scris:

freeelis a scris:

1. Garantia in numerar si dobinda aferenta pot fi ridicate de catre gestionarul titular al carnetului de consemnare la incetarea contractului sau de munca sau la trecerea intr-o functie pentru care nu se cere garantie, in situatia in care nu a cauzat o paguba sau cind paguba a fost acoperita in intregime. Unitatea este obligata, in aceste cazuri, sa elibereze gestionarului, in termen de cel mult 10 zile, carnetul de consemnare impreuna cu o comunicare catre CEC sau unitatea bancara in care sa se arate ca titularul are dreptul sa ridice garantia.

2. Carnetul de munca se elibereaza la incetarea activitatii .. termenul difera de la un ITM la altul .... de exemplu, la ITM Buc acesta se elibereaza dupa cateva zile pana la 3 sau 4 sapt de la data depunerii deciziei de incetare a raportului de munca.


Buna ziua
Astazi mi-a fost inmanata c.m. si copie de pe decizia de incetare a contractului, si am facut o cerere pentru a-mi restitui garantia.La inventarul facut nu am avut lipsa in gestiune, dar nu am semnat niciun document legat de acest inventar sau rezultatul sau, asa ca este posibil sa invoce acum la 10 zile ca am avut lipsuri si sa nu mii restituie?Ce pot sa fac eu pentru a recupera aceasta suma, deja cele 10 zile legale au fost depasite....
MULTUMESC ANTICIPAT

Si inca ceva: vad ca seful de filiala nu vrea sa imi inregistreze cererea pentru restituirea garantiei, ce sa fac?
freeelis a scris:

1. Garantia in numerar si dobinda aferenta pot fi ridicate de catre gestionarul titular al carnetului de consemnare la incetarea contractului sau de munca sau la trecerea intr-o functie pentru care nu se cere garantie, in situatia in care nu a cauzat o paguba sau cind paguba a fost acoperita in intregime. Unitatea este obligata, in aceste cazuri, sa elibereze gestionarului, in termen de cel mult 10 zile, carnetul de consemnare impreuna cu o comunicare catre CEC sau unitatea bancara in care sa se arate ca titularul are dreptul sa ridice garantia.

2. Carnetul de munca se elibereaza la incetarea activitatii .. termenul difera de la un ITM la altul .... de exemplu, la ITM Buc acesta se elibereaza dupa cateva zile pana la 3 sau 4 sapt de la data depunerii deciziei de incetare a raportului de munca.


Buna ziua
Astazi mi-a fost inmanata c.m. si copie de pe decizia de incetare a contractului, si am facut o cerere pentru a-mi restitui garantia.La inventarul facut nu am avut lipsa in gestiune, dar nu am semnat niciun document legat de acest inventar sau rezultatul sau, asa ca este posibil sa invoce acum la 10 zile ca am avut lipsuri si sa nu mii restituie?Ce pot sa fac eu pentru a recupera aceasta suma, deja cele 10 zile legale au fost depasite....
MULTUMESC ANTICIPAT
Va rog din suflet sa imi spuneti care este termenul legal (in zile calendaristice) pentru restituirea cartii de munca si a garantiei retinute conform legii daca contractul de munca a incetat la 01.10.2010 cu acordul ambelor parti.
MULTUMESC
Buna ziua
Firma la care lucrez imi propune incheierea contractului de munca cu acordul partilor. Care ar fi avantaje/dezavantaje fata de demisie?Am dreptul la somaj?
Va multumesc
Buna ziua
Incepand cu data de 15.09 mi-am depus demisia la societatea la care lucrez, dar avand gestiune dansii au solicitat sa facem inventar, lucru pe care l-am facut sambata si duminica trecuta in intervalul orar 08.00-20.00. Aceste ore trebuiesc platite avand in vedere ca la inventarele precedente nu am fost platiti?
2.In intervalul 15.09-30.09 sunt in perioada de preaviz, pentru aceasta perioada mai am dreptul la bonuri de masa?
3. Cum pot dovedi in instanta faptul ca am lucrat suplimentar in perioada sept 2009-aprilie 2010(toate sambetele plus cate 2 ore zilnic) iar societatea a schimbat in aprilie programul de gestiune din fara sa importe si arhiva din care reiesea clar lucrul acesta( bine exista o arhiva scrisa). Daca fac o sesizare la ITM ei au dreptu sa faca un control pentru peroada solicitata?Mentionez ca pentru perioada din aprilie si pana in prezent pot dovedi existenta orelor suplimentare neplatie( ei pot invoca faptul ca am primit bonuri de masa pentru orele suplimentare)?
Răspuns la discuția preaviz in caz de demisie
si daca firma imi propune incetarea contractului cu acordul partilor sa accept sau sa refuz?
si vreau sa va intreb daca in perioada sept 2009 iunie 2010 nu mi s-au platit orele suplimentare ii pot da in judecata dupa expirarea perioadei de preaviz?
Multumesc
Buna ziua
In cazul in care mi-am depus demisia incepand cu 15.09 iar contractul de munca prevede preaviz de 15 zile inseamna ca in perioada 15.09-30.09 eu sunt in preaviz?
In aceasta perioada eu sunt obligat sa ma prezint la servici? Va multumesc anticipat
in cazul in care relatia de munca cu angajatorul inceteaza in urma unei decizii cu acordul ambelor parti, in cazul in care am avut gestiune, la cat timp se face inventarul si cand pot intra in posesia drepturilor banesti (care sunt acestea?)

va multumesc anticipat