avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1033 soluții astăzi
Forum Activitate mariusduta

Activitate mariusduta

Si totusi mai exista vreo sansa de reusita daca nu s-a depus contestatie in termenul legal de 15 zile?
Imi e greu sa cred ca legea permite ANAF-ului sa te oblige sa platesti niste asigurari pentru un PFA care nu exista, mai ales cand mai erai si angajat in perioada in care sunt puse datoriile.
treaba e ca de exemplu pentru pensii figurez. Fondul de pensie privata obligatorie(procentul care se ia din contributia de la casa de pensii) a tot crescut de cand sunt angajat. Banca cum de stie ca sunt angajat insa astia de la stat nu?
insa sunt curios de ceva. In cazul unui proces vor fi trasi la raspundere vinovatii...sau doar iti sterg datoria si atat. Poate de aia ne si rad in nas toti functionarii stiind ca oricum ei nu patesc nimic.
Nu a mai intampinat nimeni problema asta?
Termenul legal s-a dus de mult pentru ca m-au tot dus cu vorba ca se va rezolva. O sa imi incerc norocul cu un avocat.
Eu si medicul meu de familie apartinem de Casa de sanantate din Dambovita si in Declaratia 112 sunt trecut pe Dambovita.
Pe 10-Iunie-2012 am radiat un PFA si m-am angajat la propriul SRL. Am fost la ANAF cu dovada radierii pentru a plati ultimii bani. Apoi am fost si la casa de Pensii si de Sanatate sa inchei contractele insa ei m-au trimis inapoi la ANAF pentru ca ei nu se mai ocupa de evidenta asigurarilor sociale.

La ANAF bine inteles ca si ei la randul lor au spus ca inca nu stiu nimic si sa mai vin alta data. Dupa mai multe insistente mi s-a spus ca mai am de plata 16 lei(doar impozit, de asigurarile sociale nu mi-au mai spus nimic) pentru PFA-ul radiat.

Insa din ianuarie am tot primesc somatii cu obligatia de plata a vreo 2000 RON in asigurari sociale. Cei de la ANAF spun ca sunt penalizari ca nu am achitat pe ultima luna(iunie), desi le-am aratat extrasele de cont, la CASS si CAS nu figurez cu nici o datorie si le-am adus si desfasuratoare de la CASS si CAS, ei o tin una si buna ca nu au ce sa faca.

Sincer sa va spun nici nu stiu daca intradevar sunt doar penalizari de la luna respectiva. Din ce am vazut eu pe somatii la fiecare 3 luni imi aduna aceeasi suma: 495 la sanatate si 696 la pensii.

Ce sanse am intr-un proces?
De aproape un an sunt angajat si asociat unic la propriul SRL si mi-am platit asigurarile sociale la zi insa nici pana in ziua de azi nu figurez la casa de sanatate ca fiind asigurat desi contabila a facut toate demersurile necesare. Firma este infiintata in Bucuresti iar eu am domiciliul in Dambovita. Tin sa precizez ca nu este singura problema care am avut-o cu casa de sanatate. Am aflat de la doctorita de familie ca nici pe perioada cat am fost PFA nu eram asigurat.

Le-am aratat celor de la casa de sanatate pana si statul de plata sa le demonstrez ca sunt angajat insa mi-au spus ca nu au ce face ca nu apar in "calculator" #-o.

Acum intrebarea mea este...eu ce pot face sa figurez si eu pana la urma ca fiind asigurat?
Pe 10-Iunie-2012 am radiat un PFA si m-am angajat la propriul SRL. Am fost la ANAF cu dovada radierii pentru a plati ultimii bani. Apoi am fost si la casa de Pensii si de Sanatate sa inchei contractele insa ei m-au trimis inapoi la ANAF pentru ca ei nu se mai ocupa de evidenta asigurarilor sociale.

La ANAF bine inteles ca si ei la randul lor au spus ca inca nu stiu nimic si sa mai vin alta data. Dupa mai multe insistente mi s-a spus ca mai am de plata 16 lei(doar impozit, de asigurarile sociale nu mi-au mai spus nimic) pentru PFA-ul radiat.

Toate bune si frumoase am achitat...insa acum cateva zile am primit acasa o somatie cam am o datorie de 2000 RON in asigurari sociale pentru activitati independete desfasurate dupa ce am radiat PFA-ul si ca voi fi executat silit daca nu achit in 15 zile. Cum este posibil una ca asta si cum pot ataca aceasta decizie?
In conditiile in care sistemul de sanatate romanesc este din ce in ce mai prost(si din aprilie si din ce in ce mai "rar"), ce putem face noi cetatenii pentru a nu mai "arunca banii" in asigurarile de sanatate? Ati spune toti sa ne orientam spre ofertele private(cam slabute si alea in Romania totusi) insa ce facem cu banii care ii dam degeaba la stat?

Stiu ca suna egoist(ba chiar a frauda :D) si ca daca nu ar mai platii nimeni s-ar duce si ultima urma de spitale din tara...totusi nu mi se pare normal sa platesti 700 RON lunar(atat e pt un salariu brut de 1200 euro) si sa nu primesti absolut nimic la schimb sau mai rau sa si mori din cauza unui doctor nepragatit sau a lipsei de medicamente, lipsa igienei, lipsa aparaturi....(lista poate continua la nesfarsit) din "spitale".