avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Activitate CristineO

Activitate CristineO

buna ziua
fiul meu lucreaza in Anglia si are o prietena din Filipine, vor sa vina acasa in concediu, ce pasi trebuie sa urmez ca sa obtinem viza de Romania, multumesc
ce trebuie facut pentru reintregirea suprafetei unei gradini?
mentionez ca suprafata folosita este mai mare decat in acte, dar din terenul arabil s-a oprit exact suprafata care este in plus in gradina, ce trebuie sa facem pentru reintregirea suprafetei, va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Mostenire
CristineO a scris:

Raluca Balan a scris:

Ati formulat intrebarea in niste termeni cumplit de vagi.
Care constructie? A cui e ? Cum a fost dobandita (mai concret, cum se numeste documentul de proprietate)? Cati frati sunt in afara de matusa?

da aveti dreptate este vorba de casa parintilor mei si pe extrasul cf este trecuta si ea , ani au trecut am facut succesiunea si numele ei este in continuare pe cf, cum procedam in continuare, multumesc

Răspuns la discuția Mostenire
Raluca Balan a scris:

Ati formulat intrebarea in niste termeni cumplit de vagi.
Care constructie? A cui e ? Cum a fost dobandita (mai concret, cum se numeste documentul de proprietate)? Cati frati sunt in afara de matusa?

da aveti dreptate este vorba de casa parintilor mei si pe extrasul cf este trecuta si ea , ani au trecut am facut succesiunea si numele ei este in continuare pe cf, cum procedam in continuare, multumesc
Discuție Mostenire
buna ziua, speta mea este urmatoarea, pe cf casei mai apare o matusa care este decedata de 40 de ani, nu a avut nici o contributie la constructie sau nu a contribuit cu nici un fel de plata. Intrebarea mea este cum se procedeaza in acest caz, va mutumesc
Discuție Vinzare masina
Buna ziua, intentionez sa vind automobilul, intrebarea mea este platesc impozit din vinzarea masinii? Multumesc
Discuție angajare
Fiul meu a absolvit un curs de electrician, de la curs s-a eliberat o adeverinta cum ca a facut cursul de electrician, semnat, parafat de firma respectiva. Acum a gasit de lucru la o firma, dar doamna de la resurse umane, nu vrea sa-i faca angajarea de cit cu diploma. Mentionez ca diplomele inca nu sunt gata. Va rog sa-mi spuneti de ce nu se poate sau nu se vrea sa se faca angajarea pe baza adeverintei care tine locul diplomei. Va multumesc
am o rugaminte, in ce conditii nu poti intra in sesiunea de vara la bacalaureat?
daca nu ai nici o corijenta te poti inscrie la bac? sau nu? sau este un abuz din partea profesorului
Va multumesc
Buna ziua

Am cumparat o masina de la o persoana juridica din tara, vreau sa o inmatriculez dar la noi la primarie imi cer anumite documente. A fost emisa factura pe numele meu, documetele nececare. Mentionez ca obiecul activitatii firmei este comertul cu masini. Mi-a dat inclusiv fiscalul dar la noi la primarie imi mai cere ceva de registru nu stiu ce fel de registru si din aceasta cauza imi ingreunaeaza imnatricularea. Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac si cit mai repede, va multumesc
Buna ziua

Intentionez sa radiez masina pe care nu o mai folosesc de cativa ani. Intrebarea mea este daca radiez masina mai platesc impozitul ?
Cum scap de plata impozitului? Va multumesc