Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare

Fiul meu a absolvit un curs de electrician, de la curs s-a eliberat o adeverinta cum ca a facut cursul de electrician, semnat, parafat de firma respectiva. Acum a gasit de lucru la o firma, dar doamna de la resurse umane, nu vrea sa-i faca angajarea de cit cu diploma. Mentionez ca diplomele inca nu sunt gata. Va rog sa-mi spuneti de ce nu se poate sau nu se vrea sa se faca angajarea pe baza adeverintei care tine locul diplomei. Va multumesc
Mai repede este faptul ca nu se doreste angajarea in lipsa diplomei/certificatului de absolvire a cursului de electrician.
Si eu sunt de aceeasi parere,la prima "citire",ca nu se doreste angajarea persoanei respective,atata timp cat se cunoaste ca o adeverinta care este eliberata de firma care a organizat cursul si care atesta faptul ca respectivul a absolvit un curs de calificare tine loc de diploma (eu cred ca mai curand e vorba de un certificat )pana la eliberarea acesteia.
Ma gandesc ca nu cumva sa fie nevoie a se vedea daca cursul e autorizat ANC si acest aspect sa nu reiasa din acea adeverinta(doar o supozitie,eliminand reaua credinta a angajatorului respectiv)