avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate TRISUC

Activitate TRISUC

Se pot cesiona actiunile ASOCIATIEI PAS (Programul Actionarilor Salariati) catre S.A.??? Ce se intampla cu actiunile ASOCIATIEI PAS dupa radierea asociatiei?
Am documentele de la posta si curier prin care, Inainte de a face reparatia, am facut cerere scrisa (privind necesitatea repararii terasei deoarece imi ploua in apartament) catre asociatia de proprietari, cu raspuns platit prin posta si mi-a venit cererea inapoi, apoi am trimis-o prin curier si cred ca au primit-o astfel pt. ca nu au vrut sa o primeasca personal de la mine. Nu se considera ca este rea vointa si neglijenta in serviciu din partea lor?
Buna ziua,
Ma scuzati , dar mai am o intrebare:
Pot actiona in justitie asociatia de proprietari pentru compensarea creantelor, cu cerere de ordonanţă preşedinţială?
Va multumesc,
Cu deosebita consideratie,
In iulie 2012 am reparat terasa apartamentului din banii mei. Inainte de a face reparatia, am facut cerere scrisa (privind necesitatea repararii terasei deoarece imi ploua in apartament) catre asociatia de proprietari, cu raspuns platit prin posta si mi-a venit cererea inapoi, apoi am trimis-o prin curier si cred ca au primit-o astfel pt. ca nu au vrut sa o primeasca personal de la mine. Am documentele referitoare la efectuarea hidroizolatiei (devizul lucrarii,factura fiscala,chitanta aferenta facturii). Apartamentul si asociatia de proprietari au domiciliul in localitatea X, iar eu am domiciliul stabil in localitatea Y. Pot actiona in justitie asociatia de proprietari in localitatea unde am domiciliul stabil? M-ar avantaja procedura cu privire la cererile de valoare redusă? Va multumesc,
Cu deosebita consideratie,
pana cand este valabila legea nr. 175/2010 pentru modificarea legii nr. 230/2007
Va multumesc.
Asociatia de proprietari nu mi-a platit in termen de 30 zile de la primirea notificarii din 26.09.2012 suma de 4 283.18 lei reprezentand lucrarile de hidroizolatie a terasei blocului pe care am fost nevoita sa Ie efectuez pe cheltuiala proprie si cei din conducerea asociatiei nu au acceptat o negociere in care sa stabilim de comun acord un grafic de plati. Am trimis o notificare Asociatiei de proprietari, prin care le aduc la cunostinta faptul ca refuz plata cotelor de intretinere pana la concurenta sumelor de bani pe care asociatia de proprietari mi le datoreaza. Asociatia de proprietari mi-a pus ipoteca pe apartament la cadastru. Mentionez ca nu locuiesc in apartamentul a carui terasa am tot reparat-o, locuiesc in alta localitate unde am serviciul. Pot promova acţiune în instanţă pentru compensare creante in localitatea unde locuiesc? Ce pasi trebuie sa urmez? Va rog sa ma ajutati! Va multumesc,
Răspuns la discuția Model notificare
Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Model notificare

Buna ziua,
Ma scuzati , dar mai am o intrebare:

- devizul de lucrari al firmei ececutante
- contractul incheiat cu firma ce a executat lucrarea
- receptia lucrarii
- factura emisa de executant
- chitanta sau instrumentul bancar de plata a lucrarii

trebuie sa fie pe numele asociatiei de proprietari, sau pe numele meu?
Va multumesc si mii de scuze ca va rapesc din timp.
Cu stima,

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/con...
Răspuns la discuția Model notificare
Va multumesc mult pentru ajutor! Raspunsul dat de dumneavoastra m-a incurajat, deoarece simt ca nu mai pot suporta (plang atunci cand ma gandesc si cred ca voi cadea in depresie, pentru ca nu stau nici eu bine cu banii) atata nedreptate si rautate din partea asociatiei si a vecinilor de pe scara. Indraznesc sa va mai intreb urmatoarele:
- In urma cu aprox. 7 ani am reparat terasa tot din banii mei si nu am stiut ca trebuie sa fac la asociatie cerere scrisa ( am facut-o verbal) si de asemenea, nu au vrut sa contribuie cu nici un leu la reparatie. Atunci, i-am spus administratorei ( iarasi verbal, greseala si nestiinta mea)ca nici eu nu voi mai plati darile catre asociatie , pana la recuperarea sumei cheltuite de mine.
Mentionez ca nu locuiesc in apartamentul a carui terasa am tot reparat-o, locuiesc in alta localitate unde am serviciul, apartamentul este debransat de la caldura si are apometre pt apa, ca urmare am de platit doar cheltuieli comune. Si uite asa, acum imi scot ochii cei de la asociatie cu faptul ca sunt datoare eu fata de asociatie cu suma de apreox. 2400 ron.( 1100 plus penalitati, numai ei stiu cum au calculat, vezi Doamne nu si-or fi luat salariile la timp, pt. ca ce am eu de platit fata de asociatie sunt practic chelt. comune cu salariile lor), in timp ce pe mine m-a costat reparatia acum 7 ani 6300 ron, iar acum in iulie 2012, 5200 ron. Acum, inainte de a face reparatia, am facut cerere scrisa cu raspuns platit prin posta si mi-a venit cererea inapoi, apoi am trimis-o prin curier si cred ca au primit-o astfel pt. ca nu au vrut sa o primeasca personal de la mine. De asemenea, dupa cata zapada a fost in iarna asta, a curs apa in apartamentul meu si mi-a stricat tot tavanul, peretii si inst. electrica. Trebuie acum sa mai repar si acestea. Ma scuzati ca va rapesc din timp cu aceste lucruri. Care este de fapt intrebarea: 1) Ce atasez acestei notificari la punctul
- cererea nr.. din data.... prin care am solicitat asociatiei efectuarea reparatiei
2) Nu am primit nici un raspuns in scris de la asociatie
3) Este vreo problema daca lucrarile le-a executat firma la care am eu serviciul?
Va multumesc din suflet si astept raspunsul dumneavoastra.