avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate carmenteo

Activitate carmenteo

Buna ziua

Societatea la care sunt angajata se afla intr-o situatie financiara destul de critica. Nu sunt comenzi si nu se poate asigura 75 % din salariu pentru a se beneficia de somaj tehnic
In acest caz este legal, sa se acorde concediu fara salariu angajatilor sau exista o alta metoda de a sta acasa pana cand situatia se va imbunatati ?
Multumesc
va rog din suflet , daca se poate , sa ma ajutati cu anexa 2 la hg 155 / 2001, la adresa de e-mail : badea_carmen24@yahoo.com
Va rog mult #-o
Buna seara
Am un angajat care s-a aflat in concediu medical pe o perioada mai lunga de vreme.
Cu data de 09.11.2010 a aparut decizia de pensionare grad III , cu posibilitatea de a muncii 4 ore.
Aceasta decizie a fost adusa la firma pe 22.11.2010 si cu un concediu medical care se termina pe data de 30.11.2010.
Avand in vedere modificariledin 49 / 2010, va rog sa-mi spuneti cu ce data se inchide cartea de munca si , daca decizia este cu 55b, avand in vedere ca 4 ore poate lucra.
Nu stiu daca ma fac inteleasa.
Va multumesc pentru ajutor#-o
Buna ziua
Lucrez la o firma care are o arhiva impresionanta cu date din 1948.
Vin fosti salariati care cer adeverinte in care sa apara venituriele brute si acordul global. ESTE CORECT SA DAU ASEMENEA ADEVERINTE?
eu stiam ca pentru determinarea punctului de pensie pana la data de 01.04.2001
se ia in calcul salariul din cartea de munca la care se adauga sporurile cu caracter permanent - acordul global nu este un spor permanent.
Am un salariat care a plecat de la noi in anul 1991 in cadrul armatei .
Acum se recalculeaza pensiile si vrea o adeverinta din anul 1969 pana in anul 1991 in care sa apara luna de luna :
- venituri brute pana la data de 01.07.1977 - in care intra si acordul global ;
- venituri nete de la data de 01.07.1977 pana la data de 01.01.1991 ;
- venituri brute de la data de 01.01.1991.
Esre o munca titanica.Aceste recalculari se refera numai la peroada lucrata in armata sau si la perioada din civilie?
Va rog sa-mi spuneti daca este corect si cum trebuie sa procedez.
Va multumesc anticipat