avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 202 soluții astăzi
Forum Activitate alinapopescu_1972

Activitate alinapopescu_1972

Răspuns la discuția deschidere SRL
multumesc pt. raspunsuri!

am mai citit pe internet despre actele care trebuiesc, insa m-ar fi interesat ordinea:
de exemplu, specimenul ala de semnatura mi-l trebuie de la inceput?
contul la banca cand trebuie sa-l deschid, pt. cap. social? (ca la inceput nu stiu numele firmei)

Discuție deschidere SRL
buna ziua,

vreau sa-mi deschid un srl.
1. de ce documente am nevoie?
2. ca si obiect de activitate, am inteles ca se plateste de cate obiecte iti treci, nu mai este ca mai demult cand le treceai pe toate. asa este?
3. daca voi presta servicii dintr-un obiect secundar, tot asa ca si pe obiectul principal de activitate le facturez? adica in contabilitate are vreo relevanta ca e obiect principal, sau secundar de activitate?

Multumesc!
imi motivati faptul ca oug 5/2001 nu se aplica intre 2 firme, printr-un articol din oug 119/2007???? pai stiu sigur ca in 119/2007 nu ma incadrez, ca nu avem contract, insa in oug 5/2001se poate dovedi cu orice inscris, si nu se specifica in mod expres in cuprinsul ordonantei ca nu se aplica intre 2 firme, ba mai mult, vedeti art. 3.
buna ziua,

daca o firma (debitoare) este in dizolvare...deja a trecut un an, mai pot depune somatie pe oug 5/2001 (nu am contract, doar facturi)? sau se va respinge ca fiind in dizolvare?

si daca a trecut acel termen de 6 luni in care eu ca creditor puteam depune o cerere de numire lichidator, ce mai pot face?
nu cred ca aveti dreptate aici, nu scrie nicaieri in OUG 5/2001 ca se aplica doar intre pers fizice, dimpotriva, la art. 3 (1) ...scrie foarte clar la ce trebuie sa cuprinda cererea, ca daca debitorul este pers. juridica se va specifica sediul, cui-ul, etc...

Astept o parere de la cineva care a avut de-a face cu o actiune pe oug 5/2001.
citind pe forum, am depistat ca s-ar putea pe oug 5/2001?
asa este? acolo scrie ca contractul poate avea orice forma...eu am facturile, si fisa clientului cu plati partiale.

pot merge pe oug 5/2001 si daca clientul este o persoana fizica????...am contract, aviz de insotire a marfii, etc...stiu ca pe 119/2007 nu se poate decat intre pers juridice.
Răspuns la discuția OG 5/2001 versus OUG 119/2007
daca intre 2 firme, nu exista contract incheiat, doar facturi, si eventual o fisa care arata platile care le-a mai facut clientul, plati partiale...pot inainta o actiune bazata pe pug 5/2001?
si daca n-am contract, dar pe fiecare factura apare data pana la care trebuie efectuata plata si in caz contrar penalitati de 1% pe zi, pot cere aceste penalitati?(se specifica tot acolo pe factura ca acest paragraf tine loc de act aditional)...doar ca nu exista contract.
Multumesc!
P.s. cum se timbreaza pe oug 5/2001? tot 39 lei + 0,30 timbru??
Răspuns la discuția Respingere somatie de plata
andr33apn a scris:

Buna ziua,
Ce cai legale exista pentru atacarea respingerii somatiei de plata formulata in temeiul Og 5 / 2001.
Va multumesc.


pe ce motiv s-a respins???
matahachiro a scris:

nu toate instantele au sectie comerciala iar de la 01.10. nu mai exista litigii comerciale, toate devenind civile.


in concret, ce schimba asta????
cum devin toate civile?????
Buna,

Am un client (srl) cu care nu am contract, si nu-mi mai plateste facturile.
Daca nu am contract cu el, pot sa inaintez actiune pe oug119/2007? sau pot numai pe drept comun? (daca pe drept comun, cum calculez taxa judiciara + de timbru??)

Multumesc!