avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate Laur250

Activitate Laur250

Buna Seara,
Sunt in situatia urmatoare: sotia mea este insarcinata si urmeaza sa nasca anul acesta in iulie, ea nu lucreaza si nu a lucrat in ultimile 12 luni. As vrea sa stiu daca pot intra eu in concediu pentru cresterea copilului si daca da, pentru a obtine adeverinta de venit cu ultimile 12 luni trebuie sa merg la societatile unde am lucrat sau pot obtine aceasta adeverita cu datele necesare de la o institutia publica?
Va multumesc pentru ajutor!
Buna seara,
Am urmatoarea problema: am vandut in 2006 o Dacia 1310, am facut un contract de vanzare cu o persoana si mi s-a dat un exemplar si un Cetificat de radiere in trei exemplare (mentionez ca acestea nu sunt datate). Am predat respectivului masina impreuna cu talonul. Acum masina nu mai este la persoana caruia am vandut-o si nici el nu mai stie unde este. Eu in acest moment am Cartea masinii si acest contract. Impozitul pe aceasta masina l-am platit in tot acest timp.
Va rog, sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez pentru a radia masina si sa nu mai platesc impozit.
Va multumesc pentru rabdare si altruism!
Sunt agent de vanzari la o firma, iar luna aceasta mi s-au oprit bani din salariu pentru ca una din firmele de care ma ocup are doua facturi restante la noi. S-a facut o noua livrare de marfa la aceasta firma , iar sefii mei s-au suparat si mi-au oprit mie banii pentru aceasta factura. Este normal sa se intample asa ceva? Ce as putea sa fac ca sa-mi recuperez banii?
Va multumesc!
Discuție Referat
Buna ziua,
Am intampinat o situatie la locul de munca: mi s-a facut ''Referat'' ,in care se precizeaza ca ''dl. X a inregistrat abateri de la programul de lucru, precum si efectuarea in timpul orelor de lucru a altor activitati extraserviciu.
Propun urmatoarele:
- Reducerea salariului de baza cu 10%
- Aducerea la cunostinta angajatului ca prin repetarea acestor abateri disciplinare este pasibil de desfacerea contractului de munca .''

Am semnata acest referat, spunandu-mi-se ca trebuie sa iau la cunostinta.
As vrea sa stiu daca este corecta aceasta decizie si daca pot sa fac contestatie.
Va multumesc!