avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1230 soluții astăzi
Forum Activitate cocosioana

Activitate cocosioana

Răspuns la discuția Contestatie cote intretinere
avem contract direct cu proprietarul care detine acest spatiu si nu cu asoc de proprietari.
Buna dimineata,
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea situatie:
-spatiu comercial la parterul unui bloc, asoc de proprietari ne pune sa platim tot ce este legat de cotele de intretinere ca si un proprietar al acelui imobil.
-mentionam ca spatiul comercial nu beneficieaza decat de serviciile fz.apa nova din partea asociatiei, restul serviciilor cum ar fii: curatenie, paza, salubritate, radet etc. pt.toate acestea avem incheiate contracte separate de prestarii servicii cu firme autorizate.
-deasemenea spatiul are iesire separate fata de imobil, de unde rezulta ca nu avem posibilitatea de a intra in bloc care de altfel este si pazit.

In concluzie noi cu aceasta Asoc de proprietari nu avem nici o legatura decat datorita faptul ca ni se factureaza apa rece pe bransamentul lor.

Este legal sa platim toate chel.legate de asoc.(paza, gunoi, curatenie, lift, etc)

Multumesc,
Astept un raspuns cat mai corect si cu detaliu pt.a putea si eu trasmite mai departe.
Buna seara,

Va rog daca se poate sa-mi raspunda si mie cineva care este in masura pentru problema mea.
Este legal sa mie se opreasca tot salariu de pe card?fara sa fiu anuntata in prealabil de acest fapt? Am primit o Instiintare in care este specificat '"precizam ca poprirea a fost infiintata asupra conturilor dvs.bancare deschise ......................., carora li s-au comunicat copii dupa titlurile executorii si acte doveditoare.
Mentionez ca nici macar nu am primit aceasta notificare la timp pt.ca eu nu mai locuiesc la aceasta adresa din martie 2011.

Multumec anticipat,



Discuție Memoriu
memoriu catre RADET care sa contina rezolvare la anumite probleme legate de o asociatie de proprietari unde este oprita si apa calda si caldura deoarece sunt multe facturi neachitate.Dorim separare de scari, avem bransamente separate etc.
Rog daca ma poate ajuta cineva cu un model, trebuie sa mergem in audienta la RADET si nu stim cum sa intocmim corect acest memoriu.

Multumesc anticipat,
Buna ziua,

as dori sa ma informati asupra urmatoarei probleme (deosebit de grava si delicata pentru mine , prin urmare as prefera raspunsuri primite din partea utilizatorilor avocati/consilieri juridici):
Am o coloborare cu o societate nonfinanciara - prestari credite la domiciliul clientului + incasari rate saptamanale. Dupa o colaborare de aproximativ 2 ani, fara incidente !, in data de 27 decembrie 2010 am pregatit documentele aferente saptamanii , urmand sa fie predate a doua zi dimineata (de catre sotul meu) directorului de zona, cum de altfel s-a mai procedat si in alte dati. Predarea documentelor s-a facut dimineata la ora 08,00. Mentionez ca impreuna cu aceste documente se gasea si un plic cu bani din incasarile saptamanii anterioare, pe care nu am putut sa-i depun personal la banca (bancile erau inchise, nu se lucra cu publicul). Desi i-am comunicat sotului sa il atentioneze pe seful meu direct depre existenta plicului cu suma in cauza , acesta a uitat sa comunice acest fapt. Mentionez ca in aceiasi zi, in jurul orei 13,00 am fost instiintata de catre seful meu de inexistenta sumei predate in plic. Mentionez ca in seara zilei cand am pregatit documentele am luat legatura telefonic cu seful meu si i-am raportat incasarile/platile si alte informatii. Am fost chemata de catre angajator si mi s-a solicitat sa declar (folosind diferite amenintari) ca mi-am insusit banii in interes personal. Mentionez ca am declarat adevarul asa cum s-a intamplat si nu am fost de acord sa "recunosc" (asa cum mi-a propus angajatorul) ca mi-am insusit banii respectivi. Am solicitat angajatorului verificarea si a celorlalte persoane implicate, dar am fost refuzata pe motiv ca in acel departament nu se lucreaza cu banii. VA ROG SA-MI COMUNICATI DACA ACEST EVENIMENT POATE DEGENERA INTR-UN CAZ PENAL SI CE TREBUIE SA INTREPRIND IN SITUATIA IN CARE MA AFLU. CUM IMI POT DOVEDI NEVINOVATIA ??? (Suma despre care este vorba e de 4000,00 ron). Va multumesc.