avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Activitate maura

Activitate maura

Discuție mostenire...
In situatia in care ambii parinti sunt in viata si doresc sa vinda tot ceea ce au pentru a da totul numai unuia dintre copii, este legal? Ceilalti copii au dreptul legal de a ridica pretentii asupra unei parti din avere? In situatia in care se concretizeaza acest lucru se mai poate face ceva ca si celorlalti sa le revina o cota parte?

Va multumesc
Fiul meu lucreaza la o firma de distributie produse cosmetice si are contract de munca pe perioada determinata de 1 an. Acum doreste sa-si dea demisia pentru ca a gasit un alt loc de munca mai bun. Contractul nu s-a finalizat el lucrind pina acum cca.6 luni. La inaintarea demisiei cu un preaviz de 15 zile patronul a spus ca nu i-o APROBA ceea ce a si facut, adica a scris pe demisie sa nu este de acord, a semnat si a stampilat demisia.
Intrebare: Fiul meu, la data incheierii preavizului poate sa nu se mai prezinte la serviciu fara nici o explicatie? In cazul unui contract pe perioada determinata, angajatul nu poate sa-si dea demisia pina la finalizarea contractului?

Va multumesc.
Ce legislatie prevede studiile pe care trebuie sa le ai pentru a te incadra contabil simplu la o institutie de stat? Poti tine contabilitate daca nu ai nici un fel de pregatire, nici macar un curs de specialitate? Ai dreptul sa semenezi acte contabile? Poate vi se par timpite intrebarile, dar unii gindesc ca se poate, fara sa consulte nici o lege.

Va multumesc
Lucrez intr-o unitate bugetara de 16 ani, pe aceeasi functie de operator calculator (asa este trecut si in cartea de munca). In momentul de fata se pune problema transformarii functiilor in referenti de specialitate. Care este diferenta, care ar fi avantajele sau dezavantajele si din partea cui (anagajat sau angajatora) si in ce baza legala? Am putea fi intrebati sau angajatorul dispune? In aceasta situatie vom avea toate drepturile pe care le aveam si pina acum? (zile + la concediu de odihna, program redus)

Va multumesc