Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire...

In situatia in care ambii parinti sunt in viata si doresc sa vinda tot ceea ce au pentru a da totul numai unuia dintre copii, este legal? Ceilalti copii au dreptul legal de a ridica pretentii asupra unei parti din avere? In situatia in care se concretizeaza acest lucru se mai poate face ceva ca si celorlalti sa le revina o cota parte?

Va multumesc
pot ataca donatie parintilor catre cel caruia ii dau totul, dar numai dupa decesul parintilor, odata cu dezbaterea succesiunii unde vor cere raportarea donatiilor.
E vanzare sau nu se va plati, in fapt, pretul? Ca daca un om vrea sa-si vanda averea, pretul e real, cinstit etc... atunci asta e! Nimeni nu e obligat sa lase mostenire! Si omul poate vinde oricui.

Daca este o vanzare aparenta, in fapt nu se incaseaza banii ori pretul e derizoriu etc., atunci este o donatie deghizata si se poate "anula" cum v-a spus colegul, dupa deschiderea mostenirii, in instanta.