avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1285 soluții astăzi
Forum Activitate SuzyCat

Activitate SuzyCat

Răspuns la discuția Certificat de deces disparut
Deci,e la fel de complicata si pentru mine situatia,ma depasesc problemele de drept civil.Ce exista este un proces verbal de retrocedare a pamantului primit dupa moartea persoanei in cauza.Acest proces vb este pe numele celor patru frati.Fiecare plateste impozit la Anaf pe partea lui repartizata.Titlul de proprietate li s-a spus de la primaria din sat ca se elibereaza la primaria Giurgiu si ca acestia nu au mai eliberat titluri de doi ani.De cativa ani incearca socrul meu sa rezolve acesta problema,dar pe la primarii toti ridica din umeri si arunca pisica moarta de la unii la altii.Si abia zilele trecute au constatat ca nu gasesc la starea civila certificatul de deces.La tara oamenii sunt mai putin educati si nu prea le pasa de acte si legi.De aceea fratii socrului muncesc pamantul si nu ii intereseaza ziua de maine ,daca au act la teren sau nu.Socrul meu vrea sa il vanda ca e si el batran si risca sa moara si intre timp.Acum tu ca stat stii sa imi iei impozit pe teren dar cand trebuie sa imi dai un act cu numele meu pe el te cam fofilezi si situatia se complica.
Pe mine ma interesa unde se mai poate cauta un certificat de deces atunci cand nu este unde credeai ca este,adica la starea civila din localitatea decedatului.Si nu,nu a murit pe front,era in jurul anului 1982.
Răspuns la discuția Certificat de deces disparut
Socrul meu nu este o persoana deosebita ,asa este,alcoolul sterge cam tot.Mai sunt 4 frati la fel de dezinteresati de soarta mostenirii.Exista un teren retrocedat pe numele celor 4 frati,dar nu au titlu de proprietate eliberat pe numele fiecaruia.Pamantul este dat in arenda,socrul meu plateste impozit la el dar nu poate sa-l vanda neavand nici un act de proprietate.Asta incearca sotul meu,strsat de parintii lui,sa faca act pe teren ,sa il vanda si sa scape de stres.
Răspuns la discuția Certificat de deces disparut
La starea civila a fost unde s-a gasit certificatul de nastere in 1903,dar nimic despre deces.
Răspuns la discuția Certificat de deces disparut
Problema este ca fiul defunctului nu are habar nici anul si nici prea multe detalii leagate de deces.El sustine ca ar fi murit acasa,adica in satul Naipu,judetul Giurgiu.Doamna de la primarie nu stie de ce nu exista actul.Sustras nu pare a fi caci exista niste numere de ordine si aceste sunt cum trebuie.Stiu ca difera domiciliul de locul decesului.Tatal meu locuia in Ploiesti si a decedat la un azil din Voluntari.Dar am mers si la Ploiesti pentru ajutorul de inmormantare si sistarea pensiei.
Buna ziua.Am o intrebare mai neobisnuita si va rog ,daca se poate ,sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Sotul meu impreuna cu tatal sau incearca sa faca succesiunea dupa bunicul sau.Acesta a decedat cu destul de multi ani in urma,dar nu s-a facut succesiunea.Acum au fost la primaria din satul unde domicilia defunctul sa scoata o copie dupa certificatul de deces.Doar ca acolo la dosar nu exista acest act de deces.Intrebarea mea este unde altundeva se mai poate gasi acest act.Cum putem face dovada ca acest om a existat si la un momentdat a decedat.

Multumesc.
Răspuns la discuția Reabilitare judecatoreasca
Multumesc.
Buna ziua,
as dori si eu sa stiu daca pentru mai multe fapte infractionale care apar in cazier trebuie facuta reabilitarea la tribunal separat pentru fiecare in parte sau se poate face o cerere pentru toate.Restul conditiilor sunt indeplinite.
Va multumesc.
Arkandor a scris:

170 km/h.

Adevarul este ca aveati o viteza mai potrivita pentru avion decat pentru o masina,dar normal ar fi cand esti prins cu asa ceva sa ti se arate si o dovada.Oare daca sunt politisti trebuiesc crezuti pe cuvant?Asa si eu pot spune ca aveam 50 la ora.Si radarele se mai defecteaza si domnii politisti mai umfla treaba.Acum nu stiu daca exista viteze pentru care esti doar amendat si viteze pentru care ti se ridica permisul.Posibil sa se fi luat dupa antecedentul.Mai repede ar trebui sa stie un instructor auto.
Răspuns la discuția POT DA IN JEDECATA UN POLITIST?
Eu cred ca orice amenda se poate contesta in instanta,la fel ca si cele din trafic.Probabil trebuia sa sunati la o firma de ridicat masini si un nr de telefon de la sectia de politie din raza domiciliului daca ati fost agresata.Dar asta nu inseamna ca ati folosit abuziv nr 112 ca doar nu ati sunat sa faceti o gluma,este singurul numar pe care il stiati.Poate cel care v-a atacat e vre-un smecher cu pile pe la politie.Este si asta o problema la noi in tara.
Ciudat,mie pentru 85 km la ora mi s-a dat amenda 60 lei si doua puncte.Cam cat aveai viteza ca sa suspende permisul?Si eu eram pe DN1 la Saftica,verbal mi-a zis ca aveam nu stiu ce viteza iar pe proces era trecuta mai mica viteza si m-a intrebat daca am obiectii.Cum nu pot sa-i suport i-am zis ca nu am si am platit pe loc.