avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate poparaluca

Activitate poparaluca

Răspuns la discuția oferta inacceptabila
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua,
Am o situatie cu care nu m-am mai intalnit pana acum. In cadrul unei licitatii prin cerere de oferte un operator economic a depus oferta care se incadreaza in valoarea estimata pe care am dat-o in invitatia de participare, dar problema este ca, valoarea estimata cuprinde si organizarea de santier. In oferta, operatorul economic nu are cuprinsa si organizarea de santier, iar valoarea acesteia depaseste valoarea estimata din devizul proiectului, fara organizarea de santier. Este aceasta oferta inacceptabila?
Multumesc mult de tot pentru raspuns.
Multumesc tare mult pentru raspuns. Dar, se poate face achizitie directa pentru jumatate de lucrare? respectiv incheierea unui contract de lucrari anul acesta (repararea a jumatate din lungimea trotuarului) si un alt contract anul viitor, o alta achizitie (repararea celeilalte jumatati). Nu se interpreteaza ca se imparte contractul in scopul evitarii altei proceduri?
Buna ziua,
Suntem o autoritate contractanta. Vrem sa reparam niste trotuare anul acesta. valoarea totala depaseste 15.000 de euro. Este corect sa facem jumatate din lucrare anul acesta prin achizitie directa si cealalta jumatate anul viitor tot prin achizitie directa? fiind lucrari de reparatii si nu o investitie.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Avem inceputa executia unei lucrari de "alimentare cu apa" prin og 7/2006 din anul 2009 (suntem o primarie). Problema este ca in anul 2009 am primit o transa de bani reprezentand 14% din valoarea investitiei si de atunci nu am mai primit nici un ban. Lucrarile s-au sistat in 2010, iar contractul de lucrari se prelungeste in continuare, din 6 in 6 luni facem cate un act aditional de prelungire a duratei contractului. Intrebarea mea este ce ar trebui sa pun la dosar sa reiasa ca lucrarile s-au sistat deoarece nu am primit fonduri de la Guvern? sa fie legala prelungirea duratei contractului. Este corect sa facem o notificare catre executant, sau sa modificam o clauza in contract cu acordul executantului, bineinteles in care sa mentionam ca platile se vor face cand se vor primi banii?? (nu stiu daca m-am facut inteleasa). In fapt, din 2010 s-a prelungit contractul fara sa existe vreo notificare, ci pur si simplu prin acordul partilor.
Va multumesc din suflet.
Răspuns la discuția Invitatie de participare SEAP
Multumesc frumos pentru raspuns.
O zi buna.
Buna ziua,
In cazul in care o invitatie de participare la o cerere de oferte offline a fost trimisa spre validare la ANRMAP, iar in urma verificarii aceasta a fost respinsa, pentru initerea procedurii la aceeasi cerere de oferte se trimite spre publicare o noua invitatie de participare?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Garantie de buna executie
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
O zi buna.
Buna ziua,
Suntem o autoritate contractanta (primarie). In urma unei licitatii deschise pentru atribuirea contractului de "Delegare a serviciului de salubrizare", s-a prezentat un singur ofertant. Deoarece eram presati sa incheiem cat mai repede contractul si inceapa cat mai repede prestarea serviciului (riscam sa primim amenzi uriase de la mediu), am acceptat sa inceapa imediat dupa incheierea contractului, urmand sa constituie in cel mai scurt timp garantia de buna executie. De atunci, a expirat si valabilitatea ofertei, dar garantia tot nu au constituit-o. Am trimis scrisori, am dat telefoane, se fac ca nu inteleg. Ce putem face?? Mentionez ca nu am eliberat garantia de participare.
Va multumesc.