avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate d_dadani

Activitate d_dadani

Cui sau Ce autoritati ar trebui sa sesisez avand in vedere ca este a treia oara in acest an cand intretinerea imi este incasata , dar in registrul de evidenta nu e specificata. Am ultimele doua chitante ,de doua ori am fost inapoi , doamna care este casiera asociatiei a anulat respectivele chitante gresite si a facut altele cu sumele corecte.Cred ca aceasta persoana trebuie neaparat verificata , deoarece incasarile si platile sa fie corecte?!
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti intr-o problema.Sunt angajata la o SC privata, incadrata cu salariul minim de 720 ron ,cu o vechime de 19 ani in munca.Acel spor de 5% vechime se acorda tuturor sau doar daca angajatorul vrea?! Mentionez ca in urma cu cateva luni am intrebat la contabilitate si raspunsul lor a fost ca nu e obligatoriu?
Imi puteti spune daca e obligatoriu pentru toate persoanele angajate cu mai mult de 3 ani vechime sau se aplica doar in sistemul public?!:(
As dori sa-mi spune-ti ce contributii trebuie sa platesc statului,avand in vedere ca sunt angajat cu carte de munca pe perioada nedeterminata la o sc iar aici voi avea un contract de colaborare cu firma de broker, de unde urmeaza sa platesc impozit de 16% pe veniturile ce le obtin?