avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate addonys_2007

Activitate addonys_2007

Buna ziua! Mi.am achizitionat un automobil si din cauza ca nu mi-a placut culoarea , am hotarat sa o revopsesc.( din galben am facut-o albastru). Am facut programare la RAR pentru schimbarea culorii, insa m-au programat peste o luna. Intrebarea mea este: pot circula cu automobilul pana schimb culoarea in certificat? Am o copie de la programarea online facuta la RAR cu data si numarul de ordine. Ma ajuta cu ceva daca ma opreste politita si arat programarea respectiva? Va multumesc!
Răspuns la discuția lipsa act de proprietate pe casa
Scuze, nu m-am exprimat prea clar.Este vorba de doua case in aceasta problema. Casa in care stau eu a fost facuta de catre buncii mei tatalui meu in momentul cand acesta s-a casatorit. Insa parintii mei NU AU FACUT de-a lungul timpului acte pe aceasta casa. Alaturi de casa mea mai este o casa in care stateau bunicii mei..Eu ma refer de fapt la casa in care stau eu ...Pot unchii mei sa aiba pretentii si la casa mea? Adica s-ar putea ca ei sa vrea o treime si din casa mea??Cu alte cuvinte ambele case se impart egal , lor cate o treime si mie cate o treime?? si intr-adevar nu s-a dezbatut nici o succesiune, iar unchii mei nu au locuit niciodata in casa in care stau eu acum
Răspuns la discuția lipsa act de proprietate pe casa
va multumesc pentru informatii. O sa dorm mai linistit de acum incolo.
Răspuns la discuția lipsa act de proprietate pe casa
problema este ca unul din fratii tatalui meu este avocat, si ma gandeam ca ar putea gasi ceva care m-ar putea "zbura" din casa ( pe mine si pe mama) de moment ce nu am acte pe casa..Ce sa inteleg prin "mostenitor legal"? adica mama are drepturi egale ca si ceilalti doi?
buna ziua! Din anul 1981 stau cu mama intr-o casa la tara, facuta pe pamantul unei bunici ale mele care intre timp a decedat. Aceasta bunica are 3 copii: tatal meu( care si el a decedat intre timp), si inca un baiat si o fata care traiesc.Problema este ca eu si cu mama nu avem acte nici pe casa si nici pe pamantul din jurul casei.Intrebarea mea este urmatoarea: ar putea cei doi copii ai bunicii care sunt inca in viata sa vina si sa ne dea afara din casa ? ( pentru ca teoretic ei sunt singurii mostenitori ramasi pe ceea ce a avut bunica mea, de moment ce tata a decedat) .Va multumesc! ( mentionez ca bunicul este decedat si el) . Am uitat sa mentionez ca cei doi copii ai bunicii care traiesc nu au nici ei niciun act pe nimic din ceea ce are bunica( case sau pamanturi)