avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Activitate yulika

Activitate yulika

Buna seara. Sunt cetatean strain non ue (ua) am permis permanent si am domniciliu in bucuresti . Am cumparat casa de vacanta la munte . Vrea sa inregistrez la fisc ca o inchiriez ( cedarea folosintei bunurilor in scop turistic) . Off si a inceput probleme biurocratice . fiind am domniciliu la Buc treb sa fac dosar pentru fisc sector 6 , acolo nu prea au stiut ce sa fac cu mine ca nu pre au cazuri dastea . Cineva a spus cel mai bine sa fac resedinta anuala unde am casa de vacanta si la fisc rasnov ( ca ei se pricep la inchirieri in scop turistic) sa fac dosar ca sunt legal inchiriez casa pentru scop turistic. Asa Intrebarea mea - se poate sa fac resedinta in rasnov( casa de vacanta) si sa am domniciliu principal in Bucuresti ?
a multumesc pentr raspuns. cad de cat este clar.
mersi pentru raspuns, dar acolo unde mati trimis nu am gasit nimic referitor la problema mea.
spuneam ca este asemanatoare cu dmn. alexandru, fiind eu sunt cetatean ukrainean, casatorita de cetacean roman, avem un copil minor. cetatenie nu am inca, am carte rezedentiala de memru familiei romane.
asa, vreau sa divortez de sotul meu, dupa divort mai am drept sa stau sa locuiesc in romania, da ca copilul este cetatean roman??????????????? va multumesc.
buna ziua, asemenea situatia ca si domnul alexandru. de cat invers, eu sunt cetatean strain, copil cetatean roman, dupa divort ce drepturi am , pot raman in romania?