avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate annamaria24

Activitate annamaria24

Răspuns la discuția proces de reincredintare minor
m-am gandit ca poate sa imi raspunda la aceasta intrebare cineva care a mai trecut prin asa ceva ,nu neaparat un avocat
ma intereseaza cat ma costa un proces de reincredinatre minor si ce conditii trebuie sa indeplinesc sa fie o reusita?multumesc
Răspuns la discuția Ma poate ajuta noul cod civil?
Si cum dam de ea ?prin politia internationala?
Răspuns la discuția Ma poate ajuta noul cod civil?
Dar ce poate face ca sa isi vada fata ?nu cred ca daca va pleca el in in Belgia sau alta tara va avea mai mult succes avand in vedere ca nu poate lua legatura cu ea nici telefonic ,ea categoric nu doreste sa faca parte din viata fetei lucru ce este absurd mai ales ca are acest drept.
Răspuns la discuția Ma poate ajuta noul cod civil?
Reacredinta mamei este urmatoarea de 2 ani de cand au divortat nu au petrecut nici o sarbatoare impreuna ,cand ar fii trebuit sa vada fata nu raspundea la telefon , ,ia cumparat telefon fetei sa o poata suna cand doreste iar mama ii ascunde telefonul ,il inchide etc.,toata vara a depus plangeri si ea scapa doar cu cateva amenzi ??cand a vrut sa vada fata cu executorul ea deja era plecata in Belgia fara sa anunte.
Răspuns la discuția Ma poate ajuta noul cod civil?
Nu doreste sa ia copilul de la mama ,doreste doar sa se respecte orarul stabilit de judecator.
Fosta sotie a logodnicului meu a plecat in Belgia cu fetita de 7 ani fara nici o explicatie ,cum isi va putea vedea fata daca efectiv nu este lasat sa se implice in viata ei ?Trebuie sa o dea in judecata pentru faptul ca incalca o hotarare judecatoreasca si ca nu este lasat sa isi viziteze fata tot a 2 sapt sau cel putin sa tina legatura ?Ce proceduri legale se pot lua in acest caz?
din cate am inteles eu trebuie sa isi vada copilul macar odata la 3 sapt altfel mama il poate acuza de neglijenta ,de abandon de etc este adevarat ?poate fii acuzat de ceva sau nu ?
dupa divort copilul e crescut de mama iar tatal poate sa il vada din 2 in 2 sapt (hotarare luata de judecator).Daca nu isi vede copilul tot in 2 sapt sau chiar deloc motive fiind locul de munca in alt oras ,mama copilului il poate acuza de neglijarea copilului?care sunt consecintele ?dar atunci cand tatal il cauta pe copil dar nu poate sa dea de el(nu rasp la telefon mama)?