avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Activitate mariana1956

Activitate mariana1956

buna ziua
va rog sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde la ce data o sa ies la pensie conform noii legi.
m-am nascut la 19 august 1956 si din iulie 1978 lucrez la aceeasi intreprindere .
beneficiez de 5 ani de grupa 2.
precizez ca in perioada 8 ianuarie2010 pana in3 decembrie 2010 am fost in somaj, la data care ulterior am fost rechemata si lucrez si in prezent. cand pot sa ies la pensie?
va multumesc.

Buna seara.Va rog sa imi spuneti cand pot sa ma pensionez la limita de varsta analizand urmatoarele aspecte: m-am nascut la 14 nov.1961; sunt angajata din 5 mai 1980 in aceeasi intreprindere unde lucrez si in prezent fara intrerupere; am acumulat 4 ani si 6 luni grupa 2. Precizez ca am un handicap preexistent de nevazator si de 15 ani am incadrarea de handicap cu grad accentuat de nevazator.
Va multumesc.
buna seara .
va rog sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde la ce data o sa ies la pensie conform noii legi.
m-am nascut la 19 august 1956 si din iulie 1978 lucrez la aceeasi intreprindere .
beneficiez de 5 ani de grupa 2.
precizez ca in perioada 8 ianuarie2010 pana in3 decembrie 2010 am fost in somaj, la data care ulterior am fost rechemata si lucrez si in prezent. cand pot sa ies la pensie?
va multumesc.


Buna seara, va rog frumos sa imi explicati daca in urmatoarele conditii pot fi considerata proprietara a doua apartamente: desi sunt divortata locuiesc impreuna cu fostul sot in acelasi apartament nefacand partajul.Mama mi-a donat apartamentul ei deci este pe numele meu avand ca si clauza folosirea lui dupa decesul ei si bineinteles ingrijirea ei pe perioada vietii(ea locuieste singura acum in acel apartament).Explicatia dumneavoastra imi este de folos in vederea platii impozitului pe locuinta conform noilor dispozitii legale(platesc si impozit pentru a doua casa?).
Va multumesc mult.