avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

buna ziua
va rog sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde la ce data o sa ies la pensie conform noii legi.
m-am nascut la 19 august 1956 si din iulie 1978 lucrez la aceeasi intreprindere .
beneficiez de 5 ani de grupa 2.
precizez ca in perioada 8 ianuarie2010 pana in3 decembrie 2010 am fost in somaj, la data care ulterior am fost rechemata si lucrez si in prezent. cand pot sa ies la pensie?
va multumesc.

Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:41, 21 Ianuarie 2012
1. Pentru o femeie nascuta in august 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 6 luni iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 6 luni.

2. Perioada in care ati lucrat in gr. a II-a de munca nu va ajuta la reducerea varstei standard de pensionare (trebuia sa fie de minimum 6 ani).

3. Asadar veti putea beneficia de:
- pensie de limta de varsta, la 60 de ani si 6 luni, in februarie 2017;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 6 luni, in februarie 2012;
- pentru a beneficia de pensie anticipata, la 55 de ani si 6 luni, in februarie 2012, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? mariana1956 mariana1956 buna seara . va rog sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde la ce data o sa ies la pensie conform noii legi. m-am nascut la 19 august 1956 si din iulie 1978 ... (vezi toată discuția)
Pensionare adelina_vlasceanu adelina_vlasceanu Sunt nascuta pe 11 august 1956 si doresc sa aflu cand pot iesi la pensie fara penalizare. Mentionez ca lucrez de 38 de ani din care 3 ani am fost in concediu ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata marinaemilia marinaemilia In data de 06 august 2011 voi implini 55 de ani. (data nastere 06.08.1956) Am un stagiu de cotizare de 34 ani 7 luni si 17 zile. La ce data pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)