Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

buna ziua
va rog sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde la ce data o sa ies la pensie conform noii legi.
m-am nascut la 19 august 1956 si din iulie 1978 lucrez la aceeasi intreprindere .
beneficiez de 5 ani de grupa 2.
precizez ca in perioada 8 ianuarie2010 pana in3 decembrie 2010 am fost in somaj, la data care ulterior am fost rechemata si lucrez si in prezent. cand pot sa ies la pensie?
va multumesc.

1. Pentru o femeie nascuta in august 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 6 luni iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 6 luni.

2. Perioada in care ati lucrat in gr. a II-a de munca nu va ajuta la reducerea varstei standard de pensionare (trebuia sa fie de minimum 6 ani).

3. Asadar veti putea beneficia de:
- pensie de limta de varsta, la 60 de ani si 6 luni, in februarie 2017;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 6 luni, in februarie 2012;
- pentru a beneficia de pensie anticipata, la 55 de ani si 6 luni, in februarie 2012, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 6 luni.