Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

In data de 06 august 2011 voi implini 55 de ani. (data nastere 06.08.1956) Am un stagiu de cotizare de 34 ani 7 luni si 17 zile. La ce data pot iesi la pensie anticipata?
Totodata, am 16 ani si 8 luni grupa a II-a. In aceste conditii la ce varsta pot iesi la pensie pentru limita de varsta?
Va multumesc!
1. Pentru o femeie nascuta in august 1956, varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 6 luni iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 6 luni.
2. Pentru cei 16 ani si 8 luni lucrati in gr. a II-a de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni.
3. Asadar puteti beneficia de pensie de limita de varsta la 57 de ani, adica incepand cu data de 06.08.2013.
4. Puteti beneficia de pensie anticipata partiala la 55 de ani si 6 luni, adica incepand cu data de 06.02.2012.
5. Pentru cele 18 luni de anticipare veti avea o diminuare la pensia anticipata partiala de 13,5%.
6. La data de 06.08.2013 pensia anticipata partiala ve deveni, din oficiu, pensie de limita de varsta si se va elimina diminuarea.