Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand pot iesi la pensie?

buna seara .
va rog sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde la ce data o sa ies la pensie conform noii legi.
m-am nascut la 19 august 1956 si din iulie 1978 lucrez la aceeasi intreprindere .
beneficiez de 5 ani de grupa 2.
precizez ca in perioada 8 ianuarie2010 pana in3 decembrie 2010 am fost in somaj, la data care ulterior am fost rechemata si lucrez si in prezent. cand pot sa ies la pensie?
va multumesc.

Pensie limita de varsta cu febr.2017 la varsta de 60 ani 6 luni.
Pensie anticipata partial cu febr.2012 la varsta de 55 ani si 6 luni, avand un stagiu de peste 30 ani si 6 luni dar mai mic de 38 ani si 6 luni care v-ar fi dat dreptul pensia anticipata. Stagiul asimilat (somajul) nu se ia in calcul la vechime pentru pensia anticipata/anticipata partial.
Pentru cei 5 ani de grupa nu beneficiati de reducerea varstei.