avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesirea la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesirea la pensie

Sunt nascuta in anul 1956 02 24 si lucrez din anul 1978. In total am 29 ani si 6 luni vechime in munca, din care 20 ani lucrati in grupa II-a.
Cand pot sa ies la pensie?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 20:05, 7 August 2009
Pentru 20 ani intregi lucrati in grupa II de munca varsta standard de pensionare se reduce cu 4 ani si 6 luni.
De pensie pentru limita de varsta puteti beneficia la implinirea varstei de 55 de ani si 6 luni.

De pensie anticipata partiala puteti beneficia la implinirea varstei de 55 de ani.
In vederea deschiderii drepturilor de pensie, stagiului realizat de dvs. de 29 ani si 6 luni i se adauga si sporul pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca de 5 ani. In acest fel depasiti stagiul complet de cotizare prevazut de Legea nr. 19/2000, care este de 30 de ani in cazul dvs.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata violeta panduru violeta panduru Ma numesc Violeta sunt din Lugoj,m-am nascut in 16.031956, am lucrat in grupa 2-a de munca 22 ani si11 luni , iar in grupa 3 de munca 6 ani si 2 luni. Am ... (vezi toată discuția)
Cand ies la pensie mariana56 mariana56 sunt nascuta in august 1956 lucrez din 1978 noiembrie in grupa a doua de munca si as dori sa stiu cand as putea iesi la pensie la limita de varsta in ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ma pensionez? mariatomas mariatomas Buna ziua, Sunt nascuta in 05.07.1956. Am o vechime in munca de 32 de ani. In acest timp am lucrat: - in grupa a II a de munca -19 ani si 1 luna, - in ... (vezi toată discuția)