Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesirea la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesirea la pensie

Sunt nascuta in anul 1956 02 24 si lucrez din anul 1978. In total am 29 ani si 6 luni vechime in munca, din care 20 ani lucrati in grupa II-a.
Cand pot sa ies la pensie?
Pentru 20 ani intregi lucrati in grupa II de munca varsta standard de pensionare se reduce cu 4 ani si 6 luni.
De pensie pentru limita de varsta puteti beneficia la implinirea varstei de 55 de ani si 6 luni.

De pensie anticipata partiala puteti beneficia la implinirea varstei de 55 de ani.
In vederea deschiderii drepturilor de pensie, stagiului realizat de dvs. de 29 ani si 6 luni i se adauga si sporul pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca de 5 ani. In acest fel depasiti stagiul complet de cotizare prevazut de Legea nr. 19/2000, care este de 30 de ani in cazul dvs.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea