Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand ies la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand ies la pensie

sunt nascuta in august 1956 lucrez din 1978 noiembrie in grupa a doua de munca si as dori sa stiu cand as putea iesi la pensie la limita de varsta in conditiile in care beneficiez de 5ani si 5 luni de grupa 2 precizez ca lucrez si la ora acuala in acelasi loc de munca din 1978.
va multumesc si as dori daca se poate un raspuns sigur.
Precizati, va rog, care este perioada lucrata in grupa II de munca. Conteaza doar anii intregi. Din 01.04.2001 nu mai exista activitate in grupe.

Daca ati lucrat numai 5 ani in grupa a II de munca, aveti dreptul sa beneficiati de pensie pentru limita de varsta cand veti implini 60 de ani. Conform art. 42 din Legea nr. 19/2000, varsta standard de pensionare se reduce numai daca ati lucrat minim 6 ani in grupa II.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
am doar 5ani si 5 luni in grupa a 2 dar anticipat pot iesi daca am 31 de ani lucrati din 78 pana in prezent si daca da este diferenta mare la pensie ma refer la bani.
va multumesc
Multumesc pentru precizare. :)

In privinta pensiei pentru limita de varsta, situatia ramane cea pe care am scris-o in mesajul anterior. Intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani, puteti beneficia de pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 55 de ani.

Cuantumul pensiei anticipate partiale este mai mic decat cel al pensiei pentru limita de varsta intrucat, potrivit art. 50, alin. (3) din Legea nr. 19/2000, "cuantumul pensiei anticipate parţiale se stabileşte din cuantumul pensiei pentru limită de vârstă, prin diminuarea acestuia în raport cu stagiul de cotizare realizat şi cu numărul de luni cu care s-a redus vârsta standard de pensionare, conform tabelului nr. 2."

Concret, procentul de diminuare pentru fiecare luna de anticipare este de 0,40% in conditiile in care stagiul de cotizare realizat peste stagiul standard de pensionare este intre 2 si 3 ani. In proiectul viitoarei legi a pensiilor se prevede dublarea acestui procent, pentru descurajarea celor care solicita aceasta categorie de pensie. Dar, ce va fi vom mai vedea!

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
va multumesc foarte mult
sunteti de buna credinta si site-ul la fel (nu credeam intr-un raspuns atat de prompt si pe intelesul meu)
va doresc un craciun fericit si sarbatori fericite si la multi ani si inca odata va multumesc
la revedere