avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Activitate Georgeta_AC

Activitate Georgeta_AC

Buna seara,

Mi s-a suspendat carnetul timp de 30 zile pentru depasire neregulamentara. Situatia a fost astfel : cand am inceput depasirea era regulamentar - linie discontinua (depaseam un tir), nu am avut loc sa reintru si am continuat depasirea masinilor din fata tirului, cand am fost lasat sa intru era deja linie continua si am fost vazut de politie si oprit (amenda,puncte si carnet suspendat - am semnat procesul verbal). Politia a oprit si tirul pe care il depaseam si l-a pus pe sofer ca martor, soferul a fost deacord si semnat P.V. Eu martor la operatiune am pasagerul din dreapta care imi e frate dar nu a fost trecut in PV.
Sunt din Constanta si toata povestea de mai sus s-a intamplat in Alba. Mentionez ca masina politiei era un logan nou cu radar si probabil au si filmare .
Intrebarea mea este : Daca fac contestatie, avand in vedere toate cele de mai sus, am vreo sansa de scapare? Sau risc sa mi se mareasca suspendarea?
Sunt sofer de meserie si am nevoie de carnet.

Multumesc!
Buna seara!
1.Va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu obligatiile fiscale incepand cu 01.07.2012. Am functia de baza la o societate, unde mi se platesc toate obligatiile. Si sunt si administrator la o asociatei de proprietari, unde mi-am facut CIM. In aceasta situatie la contractul de la asociatie mai platesc CAS si somaj?
2.A doua problema care ma intereseaza este legata de contractele cu timp partial. Adica femeia de servici are intr-un loc contract partial de 4 ore, in alt loc contract de 2 ore si la noi al contract de 2 ore. In acest caz se platesc toate obligatiile la toate contractele, sau raman doar la contractul cel mai mare si la restul sa platesc doar CASS-ul si impozitul?

Va multumesc!
O seara buna!
Răspuns la discuția Administrator - PFA
Multumesc de ajutor. Ne puteti ajuta si cu ce declaratii se depun si termenul de depunere?
Răspuns la discuția Administrator - PFA
Imi cer scuze, nu m-am exprimat corect. Exact partea ce tine de PFA ne intereseaza. Ce taxe si impozite cad in sarcina PFA, ce declaratii trebuiesc depuse si cand?
Buna ziua! Administratorul de la asociatia din care fac parte este angajat ca PFA. Eu sunt cenzor in cadrul asociatiei.Nu am avut niciodata tangente cu PFA-urile si nu prea ma pricep ce obligatii sunt. Am cautat pe net, dar nu sunt lamurita 100% si as dori sa ne ajutati si pe noi, spunandu-ne exact ce fel de declaratii se depun la PFA pe tot parcursul unui an. Multumesc anticipat! O zi buna!
Răspuns la discuția plata caldura parti comune
Buna seara,

Am si eu o nelamurire. La noi in bloc toate apartamentele au ceasuri separate pentru inregistrarea consumului de caldura. Avem centrala de bloc. Daca intr-un apartament nu se locuieste, deci nu are consum de caldura, acelui apartament i se repartizeaza cota parte pentru incalzirea spatiilor comune (casa scarii) ?Unde pot gasi ceva clar despre acest fapt?
Apartamentele sunt egale. Sunt niste oameni extrem de dificili. Majoritatea sunt pensionari si cu conceptii invechite. Orice modificare trebuie adusa, indiferent ca e vorba de marire pret apa, sau modificari contracte etc. pentru ei nu inseamna altceva decat FURT. Atata stiu sa spuna, ca sunt furati.
Asociatia are 4 scari cu un total de 76 apartamente. Salariu net de 500 lei. Cheltuiala creste cu 186 lei. Dar pe langa mine mai e si femeia de serviciu pentru care cheltuiala creste cu 113 lei.
Buna ziua,

Sunt administratora la o asociatie de proprietari din Constanta. Sunt angajata cu conventie civila,avand functia de baza la o alta societate, dar de curand am auzit un alt administrator ca a fost amendat de ITM deoarece are conventie si nu CIM. Am inteles ca din ce am citit pe forum ca trebuie obligatoriu CIM. Eu de un an de zile nu mai fac parte din asociatie, deoarece m-am mutat. Tinand cont de faptul ca nu mai fac parte din cadrul asociatiei nu exista vreo portita sa scap de acest CIM? Proprietarii spun ca sunt prea multe dari de platit.
Va multumesc anticipat!