avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Activitate sanzianaana

Activitate sanzianaana

am castigat sa spunem cate cevaamandoi el doar foarte putin si executorul stia si ne a sfatuit cum sa facem ne a luat banii ca ulterior sa invete si partea adversa cum sa faca ...mie mi se pare ceva ce suna a lipsa de respect fata de clienti...ca un proces cu aceelasi avocat pentru ambele parti
Am angajat un executor judecatoresc pentru a mi recupera banii si drepturile castigate in proces si la cateva zile am aflat ca si cel cu care m am judecat a platit acelasi executor .Intrebarea mea este daca acest executor a incalcat etica profesionala lprimind bani din ambele parti?
Răspuns la discuția sevitute de trecere
DA cred ca asta o sa fac ptr ca astazi i s a permis servitudinea doar sa ne plateasca onorariul expertului dar atata timp cat eu stiu ca actele pe care le detin sunt de partea mea ..acum fac plangere la parchet impotriva expertului ptr faptul ca una a scris si alta a raspuns la obiectiunile av.apoi atac hotararea judecatoreasca ,,,,o tin asa cat pot pana o sa vada careva actele si o sa vada adevarul ...ca in tara noastra banul e mai puternic decat legile decat actele
incerc sa va reamintesc pe scurt procesul meu.VECINUL CARE SI A CONSTRUIT CASA PE LINIE DE HOTAR I MI CERE SERVITUTE DE TRECE dar el nu a respectat autorizatia de construire a casei.De 2 ani se judeca acest proces ,expertul care a facut expertiza nu a vrut sa vina de un an in fata instantei sa i raspunda av meu la obiectiuni,azi a venit si a spus ca a dat cativa cm vecinului ca asa a considerat el dar conform actelor cm acei cm sunt ai nostri.Intrebarea mea este ca maine ase da verdictul daca el a recunoscut ca a esuat cu expertiza sau....presedita care a ascultat cazul astazi si judecat oare tine cont ca expertiza nu e valida ...poate sa ceara reefectuarea expertizei si daca ii da castig de cauza vecinului adica servitutea de trecere cum pot sa contraatac acest verdict ce solutii am?
de masuri se impun ptr ca a mintit instanta prin faptul ca a spus ca nu are schita anexa la contractul de vinzare cumparare iar avocata mea a gasit aceasta schita la notariat. In instanta si la expertiza a prezentat schita de la cartea funciara intocmita in 2007 nu pe cea din 1997 cin a cumparat si in care se arata de fapt ce a cumparat. Expertiza se poate contesta ? de fapt au fost indusi si expertii in eroare sau poate au facuto si ei cu buna stiinta.Am vazut ca e posibil orice chiar daca am dreptate cu acte doveditoare:sorry:
Imi cer scz sunt atat de bulversata incit am gresit prin exprimare. Suprafata de care spun este de 0,24m pe o lungime de 28m acaparata de vecin prin constructia imobilului. ma simt nevoit sa repet ca a tinut ascunsa schita anexa a cdvc. Nu as putea fi de acord in veci cu servitute ce pot obtine in instanta?

Buna ziua, scuze pentru absenta.Vreau sa va aduc la cunostinta in legatura cu demersul sedintei pentru servitute pe care mi-o solicita vecinul ca in urma expertizelor efectuate castig de cauza are el.Are pentru ca la expertiza a prezentat schita dupa cartea funciara intocmita in anul 2007.Nu a prezentat schita a act de vanz-cump din 1997 cand a cumparat proprietatea spunand ca nu are.In urma demersurilor am pus mana pe o schita din 1997 de la notariatul unde a fost intocmit actul si reiese ca reclamantul a intrat pe proprietatea mea cu 0,24 cm pe o lungime de 18 m.Avocata mi-a spus ca procesul poate deveni penal pt ca a ascuns instantei documentul si a mintit dar tot odata mi-a spus ca poate obtine servitutea pe care o cere.A umblat cu spaga si la experti. Va rog spuneti-mi daca pot sa obtin darmarea peretelui intrat peste linia de hotar sau ce pot obtine in innstanta.Traim intr-un stat constitutional si nu e corect sa am dreptate si sa nu obtin nimic.
nu pot crede ca nimeni din tara asta a nimanui nu a avut problema asta?
nu poate nimeni sa mi dea un raspuns?
noi cand am cumparat casa am cumparat -o fara servituti cu toate ca eram rude .Cand vecinul a cumparat casa a daramat doar jumate din casa mentinand peretele vechii casa pe linia de hotar dar cu cealata jumatate este intrat cu 30 de cm.El sustine ca are casa pe linia hotarul ptr ca asa a cumparato.Intrebarea mea esteil pot combate in servitutea de trecere prin actul meu de vanzare cumparare in care se specifica ca este cumparata fara servituti actul fiind 1985 iar el a cumparat casa in 1997.Avocata mea spune ca nu am cum sa ii interzic servitutea de trecere chiar daca e ltrebuie sa intre prin prin poarta mea principala ca sa ajunga dupa casa.Va da ti seama ca el a construit casa fara sa poata ajunge in spatele casei decat trecand prin poarta principala a mea practic spatele casei lui este in curtea mea cu distanta intre casa de 90 de cm si strasinile fiind lipiteSpuneti mi va rog daca ati avut asemenea caz si cum ati rezolvat o?i rog cei care au avut probleme de genul asta sa mi spuna cum au rezolvat