avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin25

Activitate cosmin25

Buna ziua,
Am incheiat cu o agentie imobiliara un Contract de Intermediere ptr.Cumparare in urma vizionarii unui apartament.Am aflat numarul vanzatorului dupa aceea si l am sunat. El vrea sa evitam agentia ca sa nu mai dea comision catre acestia. Daca vanzatorul nu are semnat cu agentia nici un contract, sunt obligat sa platesc comisionul stabilit in contractul incheiat in cazul in care cumpar acel apartament?
Multumesc anticipat.
O zi buna.
nucu$ a scris:

Pana la urma, eu nu m-am lamurit ce ati cumparat:
O polita de raspundere civila RCA, cu antetul emitentului (asiguratorul), cu o serie si un numar (doc. cu regim special codul tarii/codul asiguratorului/numar),compusa din cartea verde (sub sigla BAAR)si raspunderea civila - sau o bucata de hartie intitulata Antecontract ?La RCA NU EXISTA ANTECONTRACT!
Plangere penala n-au decat sa faca eventual cei de la asigurari, impotriva minunatului agent.Dv. faceti plangere civila impotriva asiguratorului,pentru a palti dauna, instanta va fi cea care va confirma responsabilitatea (daca nu se trezesc la timp).Dovada o veti face cu polita RCA si nr RAF de inregistrare al agentului.

Ce am cumparat seamana identic cu o polita normala de asigurare, numai ca are o mentiune unde este specificat ANTECONTRACT, in rest toate elementele sunt similare cu ale unei polite normale. Cei de la ASIGURATOR au verificat numarul politei in sistem si apare ca a fost folosit in CT pe o alta masina.
Pot castiga in acest caz dauna de la asigurator? Pentru ca in caz de necastig prefer sa-i fac omului masina.
Multumesc anticipat.
Plangerea la CSA online am lansato pe 27.09.2010 si intre timp cand am mai sunat si mi s-a spus ca termenul legal este de 30 zile si ca asteapta sa primeasca anumite date de la asigurator, dosarul fiind in studiu:). Cand le-am spus ca pagubitul amentinta ca ma da in judecata, o Dna de la CSA mi-a spus ca daca ma da in judecata voi avea asiguratoul in spate.
O sa astept raspunsul de la CSA, dar din cate am mai citit pe forum aici este posibil sa nu imi dea un raspuns favorabil.
Si inca mai astept raspunsul de la nenorocitii de la ASIGURATOR, care au primit reclamatia mea cu numar de inregistrare cu tot si sper sa se pronunte cat mai repede. Dar vad ca evita sa o faca . AM bagat in reclamatie toate legiile care ii obliga sa plateasca dauna. Ei altceva in afara de FALS nu stiu.
Nici eu nu vreau sa renunt, deoarece am prapadit prea mult timp si nervi ca sa renunt acum. Escroci sunt si cei care mi-au facut acea polita, dar sincer si acel ASIGURATOR poate fi numit un escroc.
Ce sfat imi puteti da : PLANGEREA PENALA catre cine sa o fac : ASIGURATOR SAU AGENT DE ASIGURARE??? tinand cont ca de faptul ca :
1. detin o polita RCA care este un antecontract
2. pe polita este aplicata o stampila a Asiguratorului (sustine ca este falsa si ca acel agent de asigurare nu apare trecut la sucursala/agentie... ca e trecut altul)
3.chitanta care atesta ca a fost facuta plata apartine agentului de asigurare(agent care apare pe CSA ca lucrand pentru ASIGURATOR).
Multumesc pentru raspuns si ajutor.
O sa va tin la curent cu rezolvarea de indata ce mai aflu cate ceva.
Buna ziua tututor,
Am luat legatura cu juristul asiguratorului si spune ca cei de la Bucuresti imi vor da un raspuns precum ca ei nu vor plati si bla bla....X-(. A zis ca ei pot demonstra cu o stampila de la constanta ca e diferita de ce am eu pe polita. Dar astept raspunsul lor scris.
Am vorbit cu pagubitul si omul spune ca daca il ajut el este dispus sa apeleze la Fondul de protectie a victimelor strazii. Acum, ajutati-mi cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
- Daca FPVS o sa-i repare masina, legal o sa recupereze banii de la vinovat sau alte institutii raspunzatoare. Tinand cont ca polita este un fals facuta un agent de asigurare la care am factura, polita si restul...FPVS se va indrepta catre ei sau tot eu voi trebui sa platesc?
Multumesc mult.
Buna ziua,
Multumesc tuturor pentru implicare si sfaturi.
In reclamatia catre asigurator am bagat toate legiile in care sunt obligati sa suporte reparatia chiar daca este un fals din simplul motiv ca acel agent lucr pentru ei. Ei spun ca nu si-au luat banii pe polita si ca este specificat pe ea ca reperezinta un antecontract .Pagubitul spune ca ma asteapta pana primim raspuns scris de la asigurator( nu a raspuns la reclamatia mea ) si CSA. Credeti ca pot primi raspuns favorabil, tinand con de fapttul ca legislatia spune clar cine trebuie sa plateasca?
Ce ma sfatuiti apoi : sa ma inteleg si sa repar masina pagubitului sau am sanse de castig daca voi dat in judecata de pagubit?
Multumesc.
O zi buna.
Buna ziua,
Reclamatie in scris am facut catre asigurator, cu numar de inregistrare, tocmai pentru a-i obliga sa-mi dea un raspuns scris. Mereu imi spuneau ca e un fals: PLATESTE. Am facut sesizare si catre CSA. Legislatia in vigoare precizeaza clar ca un asigurator va raspunde pentru fiecare fapta sau omisiune a agentului de asigurare. Cu atat mai mult ca acest agent apare la CSA ca furnizand servicii pentru acest asigurator.Initial m-am speriat cand pagubitul mi-a zis ca ma da in judecata. E pososibil sa ceara mai mult in cazul unui proces sau pot sa stau linistit? Imi spunea ca o sa-i paltesc avocatu, reparatia si cere mult nu gluma.
Buna ziua,
Saptamana trecuta am lovit usor o masina in spate. I am dat asigurarea pagubitului, iar la 2 zile m-au sunat de la societate de asigurare ca polita nu este inregistrata in sistem. Am mers acolo si le am dat urm. informatii: Polita de asigurare este facuta de un agent de asigurare care la CSA apare ca intermediar oficial pentru acest asigurator, stampila in original a societatii asiguratoare, si factura emisa de acel agent de asigurare.
Ei sustin ca polita este un fals pe ea fiind mentionat ''antecontract'' si ca acel numar al politei a fost folosit pentru alta masina acum 6 luni. Drept urmare spun ca sunt bun de plata si ei nu se intereseaza de nimic. Asiguratorul refuza sa dea un raspuns scris. Pagubitul spune ca ma da in judecata si ca va cere o gramada de banii, ca vad eu atunci#-o. Reparatia pagubitului nu e deloc mica 5000 RON. Am vreo sansa sa nu fiu nevoit sa dau acesti bani?? Asiguratorul sustine ca am fost pacalit cu acea polita, ca am cumparat doar o hartie.Oare nu asiguratorul este cel care raspunde de toate actiunile si faptele agentului de asigurare conform legislatiei in vigoare... Daca sunt dat in judecata, pot fi gasit vinovat sa platesc? pentru ca daca DA, prefer sa ma inteleg si sa fac masina pagubitului intr-un fel.
Multumesc mult pentru raspuns.