avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1591 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela69

Activitate gabriela69

Răspuns la discuția Abuz de incedere?
Multumesc frumos pentru timpul acordat, vreau sa va intreb chiar daca imobilul era din afara casatoriei?nu era bun comun, dar banca poate fi trasa la raspundere? am inteles de la cineva dar neoficial ca, banca trebuia sa retraga cardul.(era cont in valuta)

Multumesc.
Buna ziua!

Sunt intr-o mare problema, va rog ajutati-ma ca nu stiu cum sa procedez:
Am vandut un apartament proprietatea fiicei mele dintr-o casatorie anterioara, iar banii proveniti din aceasta tranzactie i-am pus in contul sotului meu cu doua semnaturi(apartamentul era cand ne-am casatorit noi)iar el avea atasat card la acesta si mi-a scos o suma de bani.Va rog spuneti-mi daca e vorba de abuz de incredere, daca are rost sa merg in instanta sau nu.Cum se pedepseste abuzul de incredere si daca costurile sunt mari.

Va multumesc.
Gabriela
Buna ziua,

Doresc sa-mi construiesc o casa pe un teren concesionat.Am gasit o persoana care doreste sa-mi transfere concesiunea (cu echivalentul a 1/2 din suma cu care s-ar vinde un ar de teren in locul respectiv), intrebarea mea este cum se poate face aceasta tranzactie sa fie corecta si legala, deoarece concesionarul spune ca eu trebuie sa incep constructia si doar atunci se poate face transferul, ce implica acest lucru si daca eu voi putea deveni proprietara pt acest teren inainte de incetarea contractului de cesiune.
Va rog sa-mi expuneti riscurile(daca sunt)si avantajele.

Cu respect Gabriela.
Multumesc frumos pentru acest raspuns.E complicata situatia mea, am sa va urmez sfatul de a consulta un avocat din orasul meu pentru a lua o decizie buna.

Cu multumiri Gabriela
Va multumesc pentru raspuns .
Daca terenul o sa fie proprietatea fiicei mele, constructia de pe acel teren pe cine ar fi bine intabulata(sotul meu ar vrea sa fie trecut si el cu uzufruct) eu ma gandesc ca nu ar fi bine deoarece dupa cat stiu eu in cazul in care s-ar dori a vinde casa fara acceptul lui nu se poate si nu este corect din ce moment eu contribui cu 75% la acea constructie iar terenul tot eu il cumpar din c/v valoare apartamentului avut anterior casatoriei cu el, poate fi trecut si el cu un procent sau suma in contributia acelei case?, ce se intampla in cazul unuil esec in casnicie si divortam?Vreau sa fac lucrurile sa fie clare si in acte, dar nu stiu cum sa procedez.Mai am o fata de 13 ani din casatoria anterioara.In cazul in care as muri, ce ar putea mosteni ea?
Cu respect Gabriela
Sunt recasatorita de 4 ani, din casatoria anterioara am 2 fete, am vandut un apartament pentru a construi o casa, acel apartament a fost bunul uneia dintre fiicele mele iar eu am avut uzufructul viager.Vrem sa cumparam un teren si sa construim o casa.Intrebarea mea este cum ar trebui sa intabulez terenul si casa daca si sotul meu actual va contribui cu o mica parte doar la constructie.E posibil ca terenul sa-l intabulez pe fiica mea, eu sa am uzufructul iar sotul meu sa fie trecut cu cat a contribuit atat ca suma cat si ca parti sociale?In cazul in care ne-am desparti ce drepturi ar avea el?
Va multumesc.