Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abuz de incedere?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abuz de incedere?

Buna ziua!

Sunt intr-o mare problema, va rog ajutati-ma ca nu stiu cum sa procedez:
Am vandut un apartament proprietatea fiicei mele dintr-o casatorie anterioara, iar banii proveniti din aceasta tranzactie i-am pus in contul sotului meu cu doua semnaturi(apartamentul era cand ne-am casatorit noi)iar el avea atasat card la acesta si mi-a scos o suma de bani.Va rog spuneti-mi daca e vorba de abuz de incredere, daca are rost sa merg in instanta sau nu.Cum se pedepseste abuzul de incredere si daca costurile sunt mari.

Va multumesc.
Gabriela
Dupa parerea mea nu este abuz de incredere.
Puteti recupera banii doar prin instanta civila dar va fi greu...
Multumesc frumos pentru timpul acordat, vreau sa va intreb chiar daca imobilul era din afara casatoriei?nu era bun comun, dar banca poate fi trasa la raspundere? am inteles de la cineva dar neoficial ca, banca trebuia sa retraga cardul.(era cont in valuta)

Multumesc.
Daca era cont comun trebuia sa anuntati dvs. banca.
Nu cred ca banca are vreo culpa.
banca nu are vreo vina,cat dansul e titularul contului
pt recuperarea sumei de la sot, apelati la instanta.veti timbra la valoare, va trebui sa dovediti ca nu i-ati cheltuit in comun.
nu inteleg ce cauta banii fiicei dvs in contul sotului dvs. daca aveti drept de semnatura, macar scoteti-i pe cei ce-au ramas