Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Preluare contract de concesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Preluare contract de concesiune

Buna ziua,

Doresc sa-mi construiesc o casa pe un teren concesionat.Am gasit o persoana care doreste sa-mi transfere concesiunea (cu echivalentul a 1/2 din suma cu care s-ar vinde un ar de teren in locul respectiv), intrebarea mea este cum se poate face aceasta tranzactie sa fie corecta si legala, deoarece concesionarul spune ca eu trebuie sa incep constructia si doar atunci se poate face transferul, ce implica acest lucru si daca eu voi putea deveni proprietara pt acest teren inainte de incetarea contractului de cesiune.
Va rog sa-mi expuneti riscurile(daca sunt)si avantajele.

Cu respect Gabriela.
ma indoiesc ca legal e posibil asa ceva. consultati un notar.