avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate lazarescu_irinel

Activitate lazarescu_irinel

Mai bine Legea OUG lasa PFA-urile sa plateasca la pensii doar pe 2 ore ( ca la o firma pentru care se platesc contributiile la stat ) si nu mai dispareau asa de multe PFA-uri !...


Buna ziua.
Daca imi deschid un PFA si apoi nu am venituri prea mari,
as putea plati Contributie la Pensii mai mici decat acei 232 RONI ?
Răspuns la discuția CAS-activitati independente
Multumesc pentru raspuns domnule Popu !
Ati scris cumva gresit venitul brut 4* 2022 RON / in 2011 ?
sau 4* 222 RON / in 2011 este cel corect ?
Scuzati-ma, va rog, pentru neintelegerea mea si La multi Ani cu Fericire !
Răspuns la discuția CAS-activitati independente
La Multi Ani domnule G. David.
Legat de acest subiect de mai sus am si eu cateva intrebari :
* Legea 263/2010 se aplica si la P.F.A-uri ?
Eu sunt PFA si la CAS pentru pensie nu am un venit minim asigurat, iar contributia mea lunara este destul de modesta !...
In schimb la CAS pentru Sanatate am platit lunar 33 lei (5,5% pentru venitul minim de 600 lei pentru anul 2010).
* De la 1 ianuarie aceasta lege se aplica si la PFA-uri ?
In cazul in care raspunsul este DA, atunci va trebui SA INCHID URGENT
PFA - ul, ca nu pot face fata la aceste cheltuieli numite CONTRIBUTII ! ! !

#-o
Cu Stima, Irinel L
Multumesc domnule grandanat pentru raspunsul dumneavoastra ...
Nu-mi pot permite sa fiu asigurat cu forta la sanatate, cu venituri asa de mici !!!!

Asa ca va trebui sa suspend PFA-ul pana cand legea va accepta o contributie mai mica decat contributia pentru salariul minim pe economie !!!!!!!!!!!!
Am doar un PFA din 01.10.2009 si este singurul meu venit.
In anul 2009 am avut pierdere fiscala de 1250 lei.

Am un Necaz cu CASS care este 5,5% din Venitul Net comunicat de Administratia Finantelor Publice.

Am sperat si estimat ca in anul 2010 sa fac 3400 lei din Reparatii calculatoare la domiciliul clientilor gasiti intamplator pe strada...

Necazul meu este ca Veniturile Realizate de PFA sunt sub 100 de lei pe luna pentru ca, din cauza crizei, nu am gasit clienti asa de multi cat am sperat !...

Trebuie sa astept sa termine anul 2010 ca sa fac comunicarea Venitului Net pe 2010 catre Administratia Finantelor Publice, ca cei de CASS sa ia in calcul aceste Venituri Realizate de PFA-ul meu, si nu Veniturile estimate?

Veniturile Realizate sunt mult sub cele estimate si mult sub salariul de baza minim brut pe tara, lunar.

In aceste conditii ale CASS-ului nu stiu daca voi gasi vreo solutie ca sa salvez PFA-ul !...

Cred ca va trebui sa-l inchid si sa cer venitul minim garantat de stat ca ajutor !...

Daca fac suspendare de activitate a PFA-ului se suspenda si contributia la Casa de Asigurari Sociale de Sanatate ?

Va multumesc anticipat.
Multumesc Popu pentru raspunsul tau.
M-am asigurat la pensii incepand cu OUG 58 care a fost valabila 2 luni ...
Apoi asigurarea la pensii se continua pe legea 19 / 2000 actualizata !!!...
Insa contributia 31,3 % se aplica la VENITUL REALIZAT, incepand de cand am deschis P.F.A.-ul.
LA P.F.A.-uri nu exista SALARII, NICI BRUTE, NICI NETE !!!
ASTA ESTE ABUZUL PE CARE-L FACE CASA DE ASIGURARI DE SANATATE.
DACA NE OBLIGA SA NE ASIGURAM LA CAS-ul LOR, ESTE IN REGULA !!!
DAR SA RESPECTE SI EI LEGEA CONTRIBUTIEI DE 5,5 % (sau 6,5%) LA VENITURILE REALIZATE !!!
ALTFEL SE TRANSFORMA IN STAT IN STAT, CA SI CUM NU S-AR AFLA PE TERITORIUL ROMANIEI !!!
Veniturile Realizate de PFA-ul meu sunt sub 100 de lei lunar, adica sub nivelul Venitului minim Garantat de Stat prin Lege, Actualizat !...

Asigurarea unei protecţii mai bune a categoriilor defavorizate în perioada de criză economică prin acest ajutor social ( Venit minim garantat de Stat !... ) pentru familii a fost introdus prin legea 416/2001 care spune ca el "se intemeiaza pe principiul solidaritatii sociale" si a fost actualizat ...
În acest moment, primesc Venit minim garantat 290.000 de familii şi persoane singure, iar bugetul estimat pentru anul viitor este de 629 milioane de lei.

Sper sa cresc veniturile pe masura cresterii nr. de clienti gasiti intamplator!...

Plata catre CAS se stabileste in functie de declaratia care se depune la finante pana pe 25 ianuarie, Declaratie care este pentru PLATI ANTICIPATE PENTRU ANUL IN CURS, adica TREBUIE SA SE ESTIMEZE CE VENITURI VA AVEA pentru anul in curs, apoi se imparte in cele 4 trimestre, contributia catre CAS trebuind sa fie platita pana in ultima zi a fiecarui trimestru.
Daca SUMA ESTIMATA ESTE MAI MARE, diferenta platita se returneaza contribuabilului, iar daca SUMA ESTIMATA ESTE MAI MICA SE PLATESTE DIFERENTA.
IDEEA ESTE : CASA DE ASIGURARI DE SANATATE APLICAND IN MOD ABUZIV LEGEA 95/2006 LA Venituri NeRealizate ( VENITURI IREALE !!!), MODIFICA PROCENTAJUL STABILIT PRIN LEGE DE CONTRIBUTIE DE 5,5 % ( SAU CAT O FI ...) LA VENITURILE REALIZATE, NU LA CELE ESTIMATE, SAU LA SALARII CARE LA p.f.a. NU EXISTA !!!
Buna ziua !
Acum un an am deschis un PFA cu un punct de lucru intr-o piata.
Dupa 2 luni am inchis acel punct de lucru pentru ca nu am mai putut plati chiria. Am pastrat activitatea PFA-ului, dar reparatiile le fac doar la domiciliul clientilor putini pe care-i gasesc intamplator.
Anul 2009 l-am incheiat cu pierdere de aproximativ 1250 lei.
Azi 4 Octombrie 2010 am fost la Casa de Asigurari de Sanatate a Mun. Bucuresti.
Dupa ce am stat la coada cateva ore pentru a ma asigura la CASMB, o doamna de la ghiseul respectiv mi-a spus ca am de plata incepand de anul trecut.
PROBLEMA ESTE CA MI-A CALCULAT CONTRIBUTIA CA SI CAND EU REALIZEZ SALARIUL MINIM BRUT PE TARA LUNAR, CEEA CE NU ESTE ADEVARAT !
Veniturile Realizate de PFA-ul meu sunt sub 100 de lei lunar, adica sub nivelul Venitului minim Garantat de Stat prin Lege, Actualizat !...

Asigurarea unei protecţii mai bune a categoriilor defavorizate în perioada de criză economică prin acest ajutor social pentru familii a fost introdus prin legea 416/2001 care spune ca el "se intemeiaza pe principiul solidaritatii sociale" si a fost actualizat ...
În acest moment, primesc Venit minim garantat 290.000 de familii şi persoane singure, iar bugetul estimat pentru anul viitor este de 629 milioane de lei.

Sper sa cresc veniturile pe masura cresterii nr. de clienti gasiti intamplator!...

INTREBARILE AR FI :

MAI POT SALVA PFA-ul meu IN ACESTE CONDITII ?
CE AS PUTEA FACE ?
SUNT OBLIGAT SA MA ASIGUR, SAU POT RAMANE NEASIGURAT ?

TREBUIE SA INCHID URGENT PFA-ul
CA SA NU MA EXECUTE SILIT, IN PIATA PUBLICA?

MAI PUTEM SUPRAVIETUI IN ROMANIA ?...

ESTE NEVOIE SA MA JUDEC CU CAS-ul ?
VA TREBUI SA EMIGRAM URGENT DIN ROMANIA ?