avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate anam79

Activitate anam79

Buna ziua,

Locuiesc la ultimul nivel al unui bloc si apa calda nu imi ajunge deloc in calorifere. Deoarece in 4 ani de zile nu m-am putut intelege cu vecinii sa schimbam instalatia verticala de incalzire mi-am instalat pe unul din calorifere o pompa pentru a avea debit in calorifere. Vecinii se plang ca ei nu mai au caldura in cauza mea si ma amentinta ca vor depune o plangere impotriva mea.
Va mentionez ca pompa este instalalata pe instalatia orizontala de tur care se inteapa intr-unul din calorifere.
Fara aceasta pompa caloriferele mele sunt complet reci si am 15 grade in casa. Cu ajutorul ei caloriferul se incalzeste putin.
Am citit in treacat legea 230/2007 si nu am gasit un articol care sa imi interzica acest lucru.
Cei de la ADP nu m-au ajutat deloc in problema mea si desi au fost in casa si au constata ca este frig si nu am caldura nu au fost in stare sa faca un tabel cu semnaturile vecinilor daca sunt sau nu de acord cu schimbatul tevilor.
Multumesc !
Ce declaratii trebuie sa depun pentru o firma neplatitoare de TVA , platitoare de impozit pe profit trimestrial , fara salariati ?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Multumesc freelis pentru raspunsul prompt!
Puteti sa imi spuneti , va rog , textul de lege prin care ultima zi de CCC este ziua de nastere a copilului?Ma aflu in aceasta situatie in care ar trebui sa reiau activitatea dar eu nu vreau sa ma intorc la acel loc de munca decat pentru incheierea formalitatilor necesare - incetarea suspendarii si incetarea contractului de munca.Ma pot obliga sa depun cererea de reluare a activitatii in ziua nasterii copilului?Mentionez ca am incheiat un contract individual de munca la un alt angajator in care prima zi de serviciu va fi ziua urmatoare datei de nastere a copilului ( in care CCC inceteaza ) Va multumesc pentru raspuns.

Multumesc mult pentru raspuns!Puteti sa imi specificati si legea care prevede ca asociatul unic poate incasa dividende obtinute la societatea al carei asociat unic este?
Buna seara,
Doresc sa imi deschid o firma si as vrea sa stiu daca ar trebui sa intrerup concediul de crestere a copilului.Mentionez ca as vrea sa fiu unic asociat.Este incompatibila calitatea de administrator ( fara salariu) cu cea de beneficiar al indemnizatiei de crestere a copilului?
Va recomand sa faceti o adresa catre Primarie in care sa mentionati stadiul lucrarilor efectuate: structura , instalatii ( urmariti capitolele din dosarul de autorizare si treceti proportia in care au fost realizate respectivele lucrari ex: tamplarie exterioara din PVC in proportie de 100%, data la care lucrarile mentionate erau realizate in proportia mentionata
de d-voastra - puteti mentiona data la care depuneti adresa catre Primarie desi adresa trebuia sa o depuneti in termen de 15 zile de la expirarea autorizatiei- nu mai sunt sigura asupra acestui termen totusi-, atasati autorizatia veche , anuntul de incepere a lucrarilor de constructie facut catre Primarie si cereti o autorizatie noua prin care sa puteti finaliza constructia.Este posibil sa vi se ceara si poze cu exteriorul cladirii- fatade N, S, V,E.O noua autorizatie vi se va da pentru ca nu mai aveti de realizat decat colorarea peretilor la exterior, respectiv finalizarea fatadelor dar acest lucru se va realiza probabil dupa ce vi se va elibera o nota de regularizare asupra autorizatiei expirate.
Asa cum scrie domnul pintiliemirceadorin si d-voastra aveati obligatii:
-prima sa vedeti termenul de valabilitate a autorizatiei de constructie
-sa anuntati Primaria cand va apucati de lucrari
- sa anuntati ISC si sa platiti taxele de 0.8% din valoarea lucrarilor
- sa finalizati lucrarea in termen pentru ca daca depasiti termenul platiti penalizari la regularizarea valorii lucrarilor.
Sper ca raspunsul meu sa va ajute.Mult noroc!
Buna ziua,
Am o nelamurire in legatura cu completarea declaratiei 392 B ce trebuie depusa de catre persoanele neinregistrate in scopuri de TVA.La coloana de achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de TVA se trece valoarea totala a achizitiei ( inclusiv TVA ) sau numai baza de impozitare pentru ca in instructiunile de completare (desi coloana TVA este mentionata distinct la achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de TVA ) scrie ca nu se completeaza.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua ,
As vrea sa deschid o firma sub forma SRL- D, la care sa fiu asociat unic.Intrebarea mea este daca pot pastra indemnizatia de crestere a copilului in conditiile in care voi avea calitatea de asociat al unei firme.M-ar ajuta in vreun fel daca voi fii asociata cu o alta persoana sau singura modalitate sa pot beneficia de indemnizatia mai sus amintita ar fii sa nu imi deschid firma in perioada concediului de crestere a copilului?