avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate bcezar76

Activitate bcezar76

Răspuns la discuția Original vs duplicat
Multumesc,
Intre un duplicat si o copie legalizata cf cu originalul, exista vreo diferenta?
Care este diferenta dintre un duplicat si o copie conforma cu originalul? Se substituie amindoua originalului? Multumesc
Discuție Mostenire
Buna seara,
Matusa mea a vindut catre fiica sa un apartament acum 20 ani. Intre timp fiica dansei a decedat dar in testament stipuleaza ca dreptul de mostenire ii revine in totalitate matusii mele.
Unchiul meu cand s-a casatorit cu matusa mea, avea un baiat dintr-o casatorie anterioara.
In urma decesului unchiului meu, am dori sa deschidem succesiunea, Pina la ce grad de rudenie ar avea drept si din partea cui s-ar incadra a fi eligibili mostenitorii?
In conditiile in care matusa mea este afectata emotional si psihic de pierderea suferita , eu ca nepot de frate vitreg a matusii mele, pot avea grija (tutore?, administrator? etc..) de matusa mea ? In acest caz la decesul ei eu pot mosteni ceva?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția restrangere activitate societate
Buna ziua, revin din nou asupra acestui subiect! Pina pe data de 14 eu trebuia sa primesc salariul lucru care nu s-a intamplat, in conditiile in care toti ceilalti angajati au primit salariul pe data de 10.Care ar fi pasii legali pentru a intra in posesia salariului? Multumesc
Răspuns la discuția restrangere activitate societate
revin cu o intrebare referitoare la problema de mai sus: in contract imi este stipulata suma de 3600 ron brut care include si un spor de 1 %!
acest spor este acordat pentru orele suplimentare efectuate mai mult sau mai putin voit! in cazul cand pe tot parcursul anului 2014 am prestat programul de lucru indicat de firma, inclusiv de sarbatori, acest spor acopera dpdv legislativ plata pentru sarbatorile nationale? (din ce m-am documentat in nici un caz).
teoretic eu aveam program de lucru 40 ore pe saptamina/5 zile lucratoare, dar in realitate lucram luni -vineri 6 ore iar simbata 08-20! acest program mi-a fost redus din luna august (in urma undei discutii aprinse ) astfel ca simbata lucram la 08-18.pe toate perioada mai sus mentionata nu s-a pus deloc in discutie ca orele suplimentare sa fie recuperat prin zile libere!|(motivul il ghiciti: firma nu te plateste ca sa stai acasa)
multumesc anticipat!
Răspuns la discuția restrangere activitate societate
fisa mea de lucru includea si supravegherea asistentilor! teoretic ea mai poate face angajari ? pe post de asistent de farmacie de ex? multumesc
Răspuns la discuția restrangere activitate societate
eu am fost anuntat verbal sambata, dar sa vad cand voi primi si notificarea oficiala!Iar in CIM este specificat 20 zile lucratoare!
Răspuns la discuția restrangere activitate societate
Acest stagiu de cotizare la care faceti referinta include si PFA? asta deoarece din data 01.11.2012-0110.2013 am avut activiatate pe pfa respectiv farmacist diriginte, cu toate taele platite! din noiembrie 2013-prezent am fost angajat la firma care isi restructureaza activitatea! multumesc
Buna seara

Tocmai am fost anuntat ca din motive financiare postul meu se va restructura. In contractul meu de munca este prevazut ca in cazul concedierii perioada este de 20 zile lucratoare. ce nelamuriri am:
1.Aceasta perioada banuiesc ca incepe din momentul in care sunt notificat in scris ( si nu verbal cum s-a procedat) asupra restrangerii postului?
2. Restrangerea postului presupune o informare prealabila a ITM si eventual a Casei de asigurari (fiind vorba de o unitate medicala)asupra restrangerii activitatii societatii?
3.restrangerea presupune ca societatea sa plateasca indemnizatie de somaj ? daca da , in ce conditii ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna seara! intre timp situatia din punctul meu de vedere s-a inrautatit! In speta datorita "lipsei de neperformanta", mi s-a reziliat contractul astfel ca incepand cu data de 04.10.2013 sunt somer! In data de 02.10.2013 a avut loc inventar care a evidentiat: expirate 7000 ron si minusuri 550 ron la o valoare de stoc de aproximativ 2700000 ron! Nici pina in momentul acesta nu am fost informat despre rezultatul final al inventarului, si mai grav este ca factura de prestari servicii nu a fost onorata!Din surse neoficiale am aflat ca nici nu mi se va deconta deoarece firma trebuie sa isi recupereze banii!!!! Am depus o sesizare la itm online la care nu am primit raspuns! In aceasta situatie ce ar trebui sa fac?Intentarea unui proces pe relatii de munca cam la ce costuri s-ar ridica?
Multumesc anticipat