avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1984 soluții astăzi
Forum Activitate hyde

Activitate hyde

Multumesc! Bine ca m-am desteptat macar cand termin cu ei.
Ca sa nu mai deschid un alt subiect.
Daca am semnat un act aditional dupa un curs de pregatire in care ma oblig sa stau 6 luni sau sa le platesc o suma de bani si plec dupa ce au trecut 5 luni de atunci, pot sa-mi retina toata suma? In actul aditional scrie ca trebuie sa o platesc pe toata.
Am lucrat la o firma aproape 14 luni si in timpul asta am facut 5 drumuri in asia si o deplasare de 1 saptamana in germania. In asia am mers cu administratorul firmei, cheltuielile fiind suportate de firma (cazare, masa, transport). Nu mi s-a platit nicio diurna pentru zilele in care am fost plecat. Pot dovedi ca am fost acolo cu biletele de avion pentru asia iar pentru germania cu facturile si extrasul de cont (mi s-au virat bani pentru motorina, cazare, masa pe contul personal urmand sa prezint facturile si bonurile la intoarcere) plus ordinul de deplasare cu ceva stampile din germania. In germania am fost cu 2 colege care au primit diurna.
Cum pot sa recuperez de la firma diurna neplatita?
Multumesc.
Sotia mea este profesoara dar dupa ce a stat 2 ani in concediu crestere copil a suspendat contractul cu scoala pe baza unor reglementari din statutul cadrului didactic (concediu fara plata) din 2009 pina in prezent. Lucreaza de mai bine de 1 an la o alta societate cu contract de munca inregistrat la ITM dar netrecut in cartea de munca pentru ca cartea este la scoala.
Deci toate darile sunt platite la stat, totul este legal.
Este vreo problema sa beneficieze de concediu pentru cresterea copilului? Ne gandim la inca unul si pina acum nu am primit niciun raspuns concret.