avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Activitate dobi

Activitate dobi

Răspuns la discuția Redobandire permis
sun in aceeasi situatie.Da. trebuie.Practic ti saanulat permisul.daci nu-l mai ai.nu e normal sa faci scoala din nou.este impropriu spus redobindire.poti sa nu mergi la cursuri dar vezi ce faci cu sala.
la ce scoala ai mers?. si eu trebuie sa fac iar scoala.
mi-a fost anulat permisul de conducere(pt alcool).pronuntarea s-a facut pe 15 iulie 2011.og 195 spune textual ca === ma pot prezenta la examen la un an da la data raminerii definitive a hotararii====.Asta inseamna ca pe 01 august 2012 ma pot prezenta la examen?problema mea este daca pot incepe scoala de soferi mai devreme?eu sa trec de cele 5-6 saptamini de scolarizare.Sa fac totul si la data ramanerii definitive eu sa ma prezint la examen.
problema este ca daca eu scot cazierul pt dosarul de scolarizare in iunie iulie e posibil sa nu ma inscrie nici o scoala??????
Răspuns la discuția alcool la volan
nu am cerut un ntratament special.Ma intreb doar de ce nu a pus nimeni problema timpului scurs pana la ramanerea definitiva a hotarararii.Cred ca am sa incerc sa deschid o actiune sa vad ce motivare ar putea sa-mi dea un judecator.aici nu functioneaza prezumtia de nevinovatie?.cine ma despagubeste pe mine pt acest timp?nu sunt nici condamnata,nici sa conduc nu am voie.Daca accidentezi pe cineva pe trecerea de pietoni ramai fara permis 90 zile si poate sa dureze si 3 ani procesul iar tu umbli fara nici o pb.iar eu care nu am adus nici un prejudiciu nimanui stau pe tusa.
Răspuns la discuția alcool la volan
asta stiam.Dar tocmai asta este problema mea : nu se poate deduce acest interval ? Nu a pus nimeni problema intr-o speta asemenatoare?am breo sansa cu actiune deschisa dupa raminerea definitiva a hotararii.La urma urmei nu am ce pierde.poate gasesc un judecator deschis la minte.Nu mi separe corcta aceasta situatie.Am alergat sa grabesc lucrurile: am achitat proba biologica,am ...intervenit sa-si faca rechizitoriul mai repede procurorul si sa dau nr si termen cat mai rapid la dosar.
Discuție alcool la volan
am fost surprins in trafic cu alcoolemie.S-a intamplat in luna august 2010.dosarul a stat la politia rurala(unde am fost depistata) pana in decembrie.Nu au avut fonduri pt achitarea c/v probelor la medicina legala.Le-am achitat eu.In luna ian am fost audiata de procuror,am recunoscut bla,bla, si acum astept sa-si faca rechizitoriul pt instanta ,acolo voi mai sta cateva luni,apoi dupa raminerea definitiva,dupa trecerea unui an am dreptul la redobindire.Intrebarea mea este: timpul scurs pe durata cercetarilor(9 luni)-perioada in care eu nu am putut conduce nu se scade din anul de dupa raminerea definitiva a hotararii?Ceva de genul ,ca acest timp sa se considere pedeapsa executata?Am citit legea si e f clar dar nu a pus nimeni niciodata problema asta,la vreo instanta?Poate stie cineva de vreun precedent in practica judiciara?nu mi se pare corect.cineva m-a sfatuit sa deschid actiune dupa raminerea definitiva a hotararii.





Răspuns la discuția duplicat certificat deces
nu pot exista alte repercusiuni in aceasta perioada pt fiul meu.De exemplu banca sa se indrepte impotriva lui pentru recuperarea datoriilor tataului?in aceste 6 luni?mai este o problema de care mi-e frica.mama fostului mau sot(decedatul)==respectiv bunica fiului meu detine un apartament pe care il va mosteni la decesul acesteia.Nu mai sunt alti mostenitori.Prin renuntarea la succesiune acum nu va avea surprize la preluarea apartamentului,?Mai explicit renuntarea la succesiune include si viitoarele bunuri?el se va prezenta la succesiunea dupa bunica inncalitate de suucesor al tatalui iar el renuntand acum /.....//?//??????
cum pot sa obtin duplicat al unui certificat de deces?Fostul meu sot(cu care am un copil) a decedat.Actuala sotie(vaduva) nu vrea sa-mi dea copie a certificatului de deces.Am nevoie pentru dosarul pensiei de urmas al copilului.Pot solicita un duplicat registrului starii civile? sau ,cum mi-a sugerat cineva,prin executor judecatoresc?
De asemenea doresc sa stiu cum fac renuntarea la succesiune(copilul este major--18 ani si o luna) deoarece in urma decesului au ramas datorii la banci de vre0 400000 de eur.Nu doresc sa fie raspunzator copilul pentru aceasta.