Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... duplicat certificat deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

duplicat certificat deces

cum pot sa obtin duplicat al unui certificat de deces?Fostul meu sot(cu care am un copil) a decedat.Actuala sotie(vaduva) nu vrea sa-mi dea copie a certificatului de deces.Am nevoie pentru dosarul pensiei de urmas al copilului.Pot solicita un duplicat registrului starii civile? sau ,cum mi-a sugerat cineva,prin executor judecatoresc?
De asemenea doresc sa stiu cum fac renuntarea la succesiune(copilul este major--18 ani si o luna) deoarece in urma decesului au ramas datorii la banci de vre0 400000 de eur.Nu doresc sa fie raspunzator copilul pentru aceasta.
dobi, utilizator
dobi a scris:

cum pot sa obtin duplicat al unui certificat de deces?Fostul meu sot(cu care am un copil) a decedat.Actuala sotie(vaduva) nu vrea sa-mi dea copie a certificatului de deces.Am nevoie pentru dosarul pensiei de urmas al copilului.Pot solicita un duplicat registrului starii civile? sau ,cum mi-a sugerat cineva,prin executor judecatoresc?

Buna ziua!
Si eu am fost in situatia dvs si m-am prezentat la primaria de sector (de la domiciliul raposatului) Servicul certificate de deces, unde am facut dovada ca sunt fosta sotie ( cu hotararea de divort, certifficat de nastere copil) si am obtinut duplicat dupa certificatul de deces.
Va urez multa bafta!
certificatul de deces se poate elibera de la starea civila de unde defunctul a avut ultimul domiciliu.

Pt succesiune, fiul dvs trebuie sa renunte printr o declaratie autentica notariala la succesiune in termenul de optiune succesoarla de 6 luni de la decesul tatlui sau.
nu pot exista alte repercusiuni in aceasta perioada pt fiul meu.De exemplu banca sa se indrepte impotriva lui pentru recuperarea datoriilor tataului?in aceste 6 luni?mai este o problema de care mi-e frica.mama fostului mau sot(decedatul)==respectiv bunica fiului meu detine un apartament pe care il va mosteni la decesul acesteia.Nu mai sunt alti mostenitori.Prin renuntarea la succesiune acum nu va avea surprize la preluarea apartamentului,?Mai explicit renuntarea la succesiune include si viitoarele bunuri?el se va prezenta la succesiunea dupa bunica inncalitate de suucesor al tatalui iar el renuntand acum /.....//?//??????
Buna ziua!
Renuntarea la succesiune presupune renuntarea la TOT : nici nu plateste datorii, dar nici bunurile tatalui sau decedat nu le va avea.
Va trebui sa faceti bine calculul a ceea ce e mai convenabil. Sotia supravietuitoare (cea vaduva) are in primul rand jumatate din bunurile dobandite in timpul casatoriei cu sotul. Casa daca a fost luata in timpul casatoriei, atunci se face jumate-jumate. Din jumatatea care se cuvean sotului + bunurile proprii (din mostenire, donatii, cele dinaintea casatoriei, alte bunuri proprii) cotele sunt: pt sotia supravietuitoare o cota de 1/4 din mostenire plus un drept de abitatie de 1 an de zile, daca nu detine o alta locuinta (adica are dreptul sa stea maxim 1 an in locuinta in care a stat cu sotul decedat). De asemnea sotia supravietuitoare are dreptul la bunurile gospodariei casnice : masina de spalat, televizor, mobila, chestiile de prin bucatarie, aproximativ toate bunurile mobile.
Fiul dumneavoastra (daca defunctul nu mai avea alti copii) are o cota de 3/4 din ce am zis mai sus (jumatatea aia din bunurile din timpul casatoriei +bunurile proprii). Dumneavoastra trebuie sa stiti cam la cat se ridica valoarea partii fiului dumneavoastra, cat sunt datoriile si va ganditi ce e mai bine pentru el. Copilul, daca acceptati mostenirea, va plati 3/4 din datorie, iar sotia supravietuitoare 1/4. Cand se accepta o mostenire, ea vine si cu drepturi si cu obligatii.
De asemenea depinde cand au fost facute datoriile : daca sunt in timpul casatoriei, atunci ele sunt datorii comune sotilor si doar jumatate din ea trebuie platita de sot, (si deci la moartea se transmite si datoria in aceleasi cote :3/4 copil, 1/4 sotie supravietuitoare).
Daca dupa calcule considerati ca nu are rost sa va bateti capul, in termen de 6 luni de la deces va duceti la notariat iar copilul da o declaratie expresa de RENUNTARE LA MOSTENIRE. Declaratia asta costa maxim 20 de ron.
Va trebuie : certificatul lui de nastere, buletinul si certificat de deces al tatalui.
buna, am asa o intrebare, sotia nu vroia sami dea certificatul de casatorie rominesc spunind ca a ars. eu am fost si am depus la dublicat nu voi avea probleme pe urma ca originalul este
si ca eu am declarat ca o ars