Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcool la volan

am fost surprins in trafic cu alcoolemie.S-a intamplat in luna august 2010.dosarul a stat la politia rurala(unde am fost depistata) pana in decembrie.Nu au avut fonduri pt achitarea c/v probelor la medicina legala.Le-am achitat eu.In luna ian am fost audiata de procuror,am recunoscut bla,bla, si acum astept sa-si faca rechizitoriul pt instanta ,acolo voi mai sta cateva luni,apoi dupa raminerea definitiva,dupa trecerea unui an am dreptul la redobindire.Intrebarea mea este: timpul scurs pe durata cercetarilor(9 luni)-perioada in care eu nu am putut conduce nu se scade din anul de dupa raminerea definitiva a hotararii?Ceva de genul ,ca acest timp sa se considere pedeapsa executata?Am citit legea si e f clar dar nu a pus nimeni niciodata problema asta,la vreo instanta?Poate stie cineva de vreun precedent in practica judiciara?nu mi se pare corect.cineva m-a sfatuit sa deschid actiune dupa raminerea definitiva a hotararii.

Nu, acest interval de timp nu se deduce din perioada de un an prescrisa de lege in vederea dobandirii unui nou permis.Trebuie indeplinita conditia ramanerii definitive a hotararii si trecerea unui an de la data ramanerii definitive, asa cum bine scrie in lege.
ContSters181996, utilizator
asta stiam.Dar tocmai asta este problema mea : nu se poate deduce acest interval ? Nu a pus nimeni problema intr-o speta asemenatoare?am breo sansa cu actiune deschisa dupa raminerea definitiva a hotararii.La urma urmei nu am ce pierde.poate gasesc un judecator deschis la minte.Nu mi separe corcta aceasta situatie.Am alergat sa grabesc lucrurile: am achitat proba biologica,am ...intervenit sa-si faca rechizitoriul mai repede procurorul si sa dau nr si termen cat mai rapid la dosar.
LEGEA O FAC EI DUPA BUNUL PLAC EU ASTEPT DE 8 LUNI AM PLATIT SI RECALCULARE DAR AM SUNAT LA INML MINA MINOVICI SI AU ZIS CA DURE AZA 3 LUNI ACUM ASTEPTAM .CE ALCOLEMIE AI AVUT?
Legea este aceiasi pentru toti cetatenii.
De ce dvs ar trebui sa aveti alte repercusiuni decat cei care au savarsit aceleasi fapte ?
Legea asa cum este ea ,este la fel si pentru ceilalti
nu am cerut un ntratament special.Ma intreb doar de ce nu a pus nimeni problema timpului scurs pana la ramanerea definitiva a hotarararii.Cred ca am sa incerc sa deschid o actiune sa vad ce motivare ar putea sa-mi dea un judecator.aici nu functioneaza prezumtia de nevinovatie?.cine ma despagubeste pe mine pt acest timp?nu sunt nici condamnata,nici sa conduc nu am voie.Daca accidentezi pe cineva pe trecerea de pietoni ramai fara permis 90 zile si poate sa dureze si 3 ani procesul iar tu umbli fara nici o pb.iar eu care nu am adus nici un prejudiciu nimanui stau pe tusa.