avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... De cand incepe aplicarea pedepsei ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

De cand incepe aplicarea pedepsei ?

o cunostinta in urma unui accident in trafic a primit o candamnare de 2 ani cu suspendare cu 4 de proba , dupa recurs sentina sa redus la 1 an cu suspendare cu 2 de proba
Intrebare - de cand se considera inceperea pedepsei , de la prima sentinta sau de la data pronuntarii recursului , tinand cont ca intre cele doua sentinte sa scurs 5 luni
Cel mai recent răspuns: unlupalb , utilizator 14:18, 1 Octombrie 2013
De la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, iar data la care aceasta a ramas definitiva, este data pronuntarii instantei de recurs.
Cu alte cuvinte, sentinta instantei de fond este definitiva prin admiterea recursului, iar de la acea data curge termenul de incercare de 3 ani ( 1 an cuantum pedeapsa plus 2 ani interval de timp stabilit conform disp.82 c.pen.)
va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art. 87, alin. 1 din oug nr.195/2002 - recuperarea permisului de conducere Horia27 Horia27 Buna ziua, in baza art 87 alin 1 CP, am fost condamnat la 1 an de inchisoare, cu suspentarea pedepsei. Consider o hotarare prea aspra, avand in vedere ca nu am ... (vezi toată discuția)
Reabilitare mihai2013 mihai2013 Am si eu o intrebare : Am o sentinta de un an si patru luni cu suspendare, pentru trafic de migranti , tin sa zic, ca este prima abatere . Mi-a spus cineva ... (vezi toată discuția)
Explicare sentinta pentru infracþiuni privind circulaþia pe drumurile publice (o.u.g nr. 195/2002) art.87 al.1 din oug 195/2002 symo12 symo12 Va rog daca ma puteti ajuta cu explicatia urmatoarei sentinte : \\" În temeiul art.87 alin.1 din OUG nr.195/2002 condamnă pe inculpatul D. G., la pedeapsa ... (vezi toată discuția)