Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... De cand incepe aplicarea pedepsei ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

De cand incepe aplicarea pedepsei ?

o cunostinta in urma unui accident in trafic a primit o candamnare de 2 ani cu suspendare cu 4 de proba , dupa recurs sentina sa redus la 1 an cu suspendare cu 2 de proba
Intrebare - de cand se considera inceperea pedepsei , de la prima sentinta sau de la data pronuntarii recursului , tinand cont ca intre cele doua sentinte sa scurs 5 luni
De la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, iar data la care aceasta a ramas definitiva, este data pronuntarii instantei de recurs.
Cu alte cuvinte, sentinta instantei de fond este definitiva prin admiterea recursului, iar de la acea data curge termenul de incercare de 3 ani ( 1 an cuantum pedeapsa plus 2 ani interval de timp stabilit conform disp.82 c.pen.)
va multumesc