Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare

Am si eu o intrebare :
Am o sentinta de un an si patru luni cu suspendare, pentru trafic de migranti , tin sa zic, ca este prima abatere .
Mi-a spus cineva despre reabilitare dar nici el nu stia mai multe .
Dupa cat timp pot face ace-a reabilitare si in ce consta ia , ce acte necesita.
reabilitarea are loc dupa trecerea unui termen de 4 ani la care se adauga 1/2 din pedeapsa aplicata, termenul curge de la momentul finalizarii executarii, verificati deci termenul de incercare, atunci cand se termina atunci este finalizata executarea pedepsei
Termenul de incercare in cazul dvs. este de 3 ani 4 luni si se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Termenul de incercare se compune din cuantumul pedepsei aplicate, in cazul dvs. 1 an si 4 luni , la care se adauga un interval de timp de 2 ani potrivit art 82 c.pen.- total 3 ani si 4 luni.
Avand in vedere ca ati fost condamnat la o pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, dupa expirarea termenului de incercare si in masura in care vor fi indeplinite cond. art 86 c.pen., veti fi reabilitat de de drept.
Art. 86
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.
Pentru mai multe detalii puteti lectura aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Acte necesare:
-cazier judiciar,
-hotararea instantei de fond legalizata,
- in situatia in care ati uzat si de caile de atac , aveti nevoie si de hotararile respective legalizate,
-chitanta cheltuieli judiciare aferente hotararii instantei de fond,
-chitanta cheltuieli judiciare aferente hotararii din apel si /sau recurs daca ati uzat de acestea,
-chitante din care sa rezulte achitarea despagubirilor civile la care a fost obligat ( daca a fost obligat),
-caracterizare de la actualul loc de munca si adeverinta de venit.