avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1979 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere fara permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere fara permis

Salut, ma cheama Viorel si am 23 de ani.La data de 5 martie 2008 am primit o pedeapsa de 2 ani si 8 luni cu suspendare, cu dreptul la reabilitare pt conducere fara permis pe drumuri publice.La data de 5 noiembrie 2010 am ispasit pedeapsa.Nedumeririle mele sunt urmatoarele:
Care sunt pasii de urmat pt a-mi curata cazierul?
Acum ca am ispasit pedeapsa,pot da de permis?
Astept cu nerabdare cateva raspunsuri.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 23:46, 27 Noiembrie 2010
Fapta pentru care ati fost condamnat,urmeaza sa ramana in evidenta cazierului dvs,
astfel ca in caz de recidiva ,se vor constata antecedentele dvs
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Noiembrie 2010
ynocentta, utilizator
Care a fost pedeapsa aplicata 8 luni cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei?
Pentru ca la o pedeapsa de 8 luni termenul de incercare este compus din cuantumul pedepsei aplicate la care se aduaga un termen de 2 ani prevazut de art.82 c.pen.
Sau pedeapsa aplicata a fost de 2 ani si 8 luni caz in care termenul de incercare este de 4 ani si 8 luni?
Ca sa ne lamurim.:hm:
Pentru obtinerea unui nou permis de conducere va puteati prezenta la un an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, adica incepand cu 5 martie 2009.
Am sa iau in calcul varianta cu pedeapsa de 8 luni si termenul de incercare de 2 ani si 8 luni.
In primul rand este necesar sa solicitati eliberarea unui cazier pentru a verifica daca pedeapsa mai apare in cazierul dvs, pentru ca dupa expirarea termenului de incercare in mod normal intervine reabilitarea de drept potrivit art.86 c.pen.
Daca insa pedeapsa apare in cazier, este necesar sa formulati pe rolul instantei o cerere prin care sa solicitati sa se constate ca intervenit reabilitarea de drept in privinta pedepsei aplicate.
Aveti nevoie de o serie de acte:
-sentinta instantei de fond legalizata, iar daca ati uzat si de caile de atac si aceste hotarari legalizate.
-chitanta/chitantele prin care ati achitat cheltuielile judiciare catre stat,
-daca ati fost obligat la plata unor despagubiri civile, de asemenea dovezi ale achitarii acestora,
-adeverinta de la locul de munca,
-caracterizare de la locul de munca.
Angajati avocat.


Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Noiembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
va multumesc enorm.
intr-adevar am recitit atent hotararea si este vorba de pedeapsa de 8 luni cu suspendare la care se mai adauga 2 ani de incercare.
vio merge sa scot un cazier pt a verifica daca am avut parte de reabilitare...iar daca nu voi angaja un avocat si voi face actele necesare.
inca odata..va multumesc!
Solicitati eliberarea unui cazier cu mentiunea " pentru reabilitare".
Daca acea condamnare nu apare in cazier nu veti mai nevoie de ceea ce am scris mai sus.
Succes!:luck:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am fost prins conducand sub influenta alcoolului, ce sanse am sa ramana curat cazierul? pasc_paul2007 pasc_paul2007 am fost oprit de organele de politie si in aparatul alcooltest am avut o alcoolemie de 0,59 , m-i s-a anulat permisul de conducere si a-s vrea sa stiu daca ... (vezi toată discuția)
Cazier judiciar razvan82x razvan82x buna ziua as dori si eu oexplicatie.am fost condamnat acum 2 ani la 2 ani cu suspendare si as dori sa stiu daca imi apare in cazier acea condamnare.va ... (vezi toată discuția)
Reabilitare, examen pentru un nou permis de conducere lliviu lliviu :((am o condamnare de 5 luni cu suspendare pentru ca am condus sub inflenta alcoolului. au trecut vreo 2 ani si 2 luni de la condamnare. atunci mi-au anulat si ... (vezi toată discuția)