avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1997 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost prins conducand sub influenta alcoolului, ce ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost prins conducand sub influenta alcoolului, ce sanse am sa ramana curat cazierul?

am fost oprit de organele de politie si in aparatul alcooltest am avut o alcoolemie de 0,59 , m-i s-a anulat permisul de conducere si a-s vrea sa stiu daca exista vreo sansa sa nu imi apara prostia asta pe care am comiso in cazier . Sunt la prima abatere de orice fel .
in functie de condamnare se poate cere reabilitarea
Deocamdata nu aveti permisul anulat, se va anula daca veti ajunge la o condamnare in urma unui proces penal.
Dupa ce aveti rezultatele la sange, puteti cere recalcularea alcoolemiei daca aveti valori peste 0.8.
Permisul nu a fost anulat, ci suspendat pe o perioada de 90 de zile.
Nu vi s-au recoltat probe biologice la spital?
Ce valori au iesit la cele doua probe, la interval de o ora?
Daca nu aveti dosar penal sau daca nu veti avea condamnare, nu vi se va trece nimic in cazier.
pai m-i s-au recoltat 2 probe de sange la spital , m-i s-a spus ca nu se stiu valorile inca doar dupa ce vin rezultatele de la medicina legala ... din cate am inteles o sa fie un proces si v-a urma o condamnare cu suspendare ... am auzit de la cineva ca un avocat bun ar putea sa imi scoata cazierul curat ...
Cazier curat inseamna ca nu veti fi condamnat la nici o pedeapsa, nici cu suspendare nici amenda penala.
Dupa ce vor veni rezultatele, iar acestea vor fi sigur peste 0,80, solicitati calcul retroactiv, in functie de greutatea corporala, de ce ati mancat inainte, daca era in absorbtie sau in eliminare...
Va trebuie intr-adevar un avocat.

Alte discuții în legătură

Alcolemie 0.61 mg in aerul respirat mar008 mar008 Aseara am fost oprit de politia rutiera, miau gasit in aerul respirat 0.61mg. am fost dus la spital si mi-au recoltat probe biologice. acum astept raspunsul. ... (vezi toată discuția)
Dosar penal cu suspendare octapesik octapesik Daca un conducator auto este detectat cu alcoolemie in sange in valoare de 1.85,ce i se intampla in cazul in care primeste dosar penal cu suspendare? (vezi toată discuția)
Alcool in aer de 0.84 alex67jjy alex67jjy Am si eu o problema..in septembrie 2011 am fost prins de un echipaj al politiei rutiere cu o alcoolemie de 0.84 si in sange 1.50 si 1.30 la a doua proba..a ... (vezi toată discuția)