avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1889 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal cu suspendare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal cu suspendare

Daca un conducator auto este detectat cu alcoolemie in sange in valoare de 1.85,ce i se intampla in cazul in care primeste dosar penal cu suspendare?
Va fi condamnat și permisul anulat.
Pedeapsa cu suspendare va fi trecuta in cazier.
Daca veti fi condamnat printr-o hotarare defintiva pentru savarsirea infractiunii prev de art.87 al.1 din Oug 195/2002 permisul dvs. de conducere se va anula.
In situatia in care veti primi o pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei sau cu suspendare executarii sub supraveghere, va veti putea prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.

Astfel,de exemplu: daca veti primi o pedeapsa de un an cu suspendare cond. a executarii pedepsei, veti avea cazier 3 ani.( 1 an plus un interval de 2 ani- conf. art.82 cp.), iar in cazul savarsirii in acest interval a unei noi infractiuni,instanta va revoca suspendarea conditionata si va dispune executarea in intregime a pedepsei( in regim de penitenciar) care nu se contopeste cu pedeapsa pentru noua infractiune.

Ultima modificare: Marți, 11 Ianuarie 2011
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
simonette12 a scris:

Astfel,de exemplu: daca veti primi o pedeapsa de un an cu suspendare cond. a executarii pedepsei, veti avea cazier 3 ani.( 1 an plus un interval de 2 ani- conf. art.82 cp.), iar in cazul savarsirii in acest interval a unei noi infractiuni,instanta va revoca suspendarea conditionata si va dispune executarea in intregime a pedepsei( in regim de penitenciar) care nu se contopeste cu pedeapsa pentru noua infractiune.

Daca vorbim de perioada in care "va avea cazier" atunci vorbim de o posibila reabilitare(133 si urm.) si nu de termenul de incercare(art.82), care este altceva. Scuze
@ Dl Daniel Coman : Sau am citit printre randuri?
Perioada in care va avea cazier este cea a termenului de incercare.
Vorbim de o reabilitare,in conditiile in care in termenul de incercare nu va savarsi o alta infractine si nu se va pronunta revocarea suspendarii conditionata executarii pedepsei, in conditiile art 86 c.pen. si nu art.133 si urm.c pen. asa cum spuneti dvs....o reabilitare de drept asa cum prevede art.86 c.pen.
Pana cand va interveni reabilitarea de drept , va avea cazier.
Tot scuze:la penal nu se citeste printre randuri, ci textul ..din cod.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare adellyn adellyn vreau sa stiu si eu cum se face reabilitarea si dupa cat timp se face dupa ce trece suspendarea (vezi toată discuția)
Daca primesc o pedeapsa cu suspendare pentru o infractiune raman cu cazier? eu45ani eu45ani daca primesc o pedeapsa cu suspendare ptr. o infractiune ptr. conducere sub influenta alcoolului raman cu cazier ptr. totdeauna sau se prescrie dupa un anumit ... (vezi toată discuția)
Perioada reabilitare sefu32b sefu32b Buna ziua,in martie 2011 am avut o Hotarare definitiva si irevocabila la 2 ani cu suspendare si 2 ani de proba .Intrebarea ar fi dupa ce data pot face ... (vezi toată discuția)