avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters172430

Activitate ContSters172430

Multumesc,domiciliul nu il am in strainatate puteti sa imi spuneti cat este valabil in Romania si ce trebuie sa fac pentru a il preschimba?Valabil este deoarece tocmai l am obtinut.
MULTUMESC.
Mi am luat permisul de conducere in Grecia ,as dori sa stiu cat timp este valabil in Romania si ce trebuie sa fac ca sa il schimb? Multumesc
Multumesc foarte mult pentru raspuns,din cate am inteles actele trebuiesc facute in Romania legalizat certificatul de nastere el are numai acte grecesti nasterea nu este inregistrata in Romania.As vrea sa stiu in cazul in care ar veni sa il ia din Romania ,ar putea face lucrul acesta fara acordul meu?Pot sa i fac transcriu actele copilului in Romania fara ca tatal sa fie prezent?
Am un minor de 4 ani vreau sa revin in tara si nu cred ca ma mai intorc curand in strainatate ,tatal minorului nu este roman dar la plecarea de aici imi va face procura pentru copil as vrea sa stiu daca in cazul in care nu ma intorc tatal copilului ma poate acuza de rapire sau altceva sau in cazul in care vine sa il ia pe minor din Romania poate sa il ia fara acordul meu?Mentionez minorul poarta si are cetatenia tatalui cu care sunt si casatorita .
Răspuns la discuția Vreau sa mi reiau numele de fata.
sotul locuieste in Bucuresti,ce acte imi sunt necesare pt a divorta,avem si un minor eu nu vreau sa ne judecam pt custodie numai pt a mi relua numele de fata.
Sunt in strainatate vreau sa divortez prin lipsa de neprezentare,ce ma sfatuiti sa fac?
Răspuns la discuția CUSTODIE MINOR
IN MOMENTUL DE FATA NU IMI PERMIT UN AVOCAT AICI IN GRECIA PT CA EU IN 2 ANI NU AM LUCRAT AM STAT CU MINORUL MA GANDESC DACA AS PUTEA SA AM UN AVOCAT DIN OFICIU PRIN AMBASADA ROMANIEI DIN GRECIA. ASTEPT UN RASPUNS,MULTUMESC.
Discuție CUSTODIE MINOR
SUNT CASATORITA IN GRECIA CU UN CETATEAN GREC,AVEM UN COPIL IMPREUNA DUPA 2 ANI DE CASATORIE NU NE M AI INTELEGEM EU VREAU SA DIVORTEZ EL NU ESTE DE ACORD SA RAMANA COPILUL LA MINE. AS VREA SA STIU CE SANSE POT AVEA PT CA MINORUL SA RAMANA CU MINE,EU NU AM SITUATIA LUI MATERIALA, ADICA UNA FOARTE BUNA MA GANDESC CA SI ASTA AR PUTEA FI UN MOTIV IMPORTANT LA DIVORT.CE SANSE POT AVEA SAU CE POT SA NU IMI PIERD COPILUL!:(