Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CUSTODIE MINOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CUSTODIE MINOR

SUNT CASATORITA IN GRECIA CU UN CETATEAN GREC,AVEM UN COPIL IMPREUNA DUPA 2 ANI DE CASATORIE NU NE M AI INTELEGEM EU VREAU SA DIVORTEZ EL NU ESTE DE ACORD SA RAMANA COPILUL LA MINE. AS VREA SA STIU CE SANSE POT AVEA PT CA MINORUL SA RAMANA CU MINE,EU NU AM SITUATIA LUI MATERIALA, ADICA UNA FOARTE BUNA MA GANDESC CA SI ASTA AR PUTEA FI UN MOTIV IMPORTANT LA DIVORT.CE SANSE POT AVEA SAU CE POT SA NU IMI PIERD COPILUL!:(
Daca v-ati casatorit in Grecia si urmeaza sa divortati in acea tara,trebuie sa consultati un jurist/avocat elen.
divortul si incredintarea minorului se face in grecia. depinde de legislatia greaca-daca copilul va fi sa nu incredintat dvs.
mult noroc.
IN MOMENTUL DE FATA NU IMI PERMIT UN AVOCAT AICI IN GRECIA PT CA EU IN 2 ANI NU AM LUCRAT AM STAT CU MINORUL MA GANDESC DACA AS PUTEA SA AM UN AVOCAT DIN OFICIU PRIN AMBASADA ROMANIEI DIN GRECIA. ASTEPT UN RASPUNS,MULTUMESC.
NU stiu daca in legislatia greaca este posibil sa obtineti apare din oficiu la un proces de divort,dar este bine si legal sa solicitati sprijinul reprezentantelor diplomatice romane.
ar trebui sa faceti tot posibilul sa va angajati un avocat.grecii, ca tati, sunt recunoscuti ca lupta pt obtinerea tutelei copiilor.