avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate doru_d74

Activitate doru_d74

Răspuns la discuția EVAZIUNE FISCALA
Binenteles ca inspectorii fiscali ameninta pe proprietar cu deschiderea unui dosar de evaziune si cu posibilitatea de a inscrie acest lucru (oare partea cu amenda) in cazierul fiscal. Eu cred ca le este lor lene sa incaseze niste bani si sa calculeze dobinzile si penalitatile la suma respectiva. Eh trebuie sa munceasca si asta nu le place...
Buna...Nedeclararea si automat neplata, la termen, a impozitului pe venituri din cedarea folosintei bunurilor, inchirierea unui imobil catre o persoana fizica, poate fi considerata evaziune fiscala...Speta este urmatoarea:
Proprietarul prezinta , de buna voie, la AFP, astazi, un contract de inchiriere incheiat in urma cu doi ani. Plateste amenda, impozitul datorat pentru perioada respectiva si dobinzi si penalitati pentru impozitul neplatit la timp. Intrebarea este ce risca:
- cazier fiscal;
- cercetare pentru evaziune fiscala;
Fac precizarea ca inregistrarea contractului se face la initiativa proprietarului bunului in toata povestea fiscul neintervenind.
in regula....Minorii sunt asigurati la sanatate prin efectul legii........nu este nevoie ca parintii sa plateasca asigurari de sanatate pentru copil....totusi grija cu familia respectiva, cel putin pina la termen....de obicei in ultimele zile cineva....,,destept,, consiliaza prost victima si se da totul peste cap....dar poate tu ai noroc si oamenii respectivi sunt cu frica lui Dumnezeu...ceea ce ar trebui sa se aplice si la tine...accidentul tu l-ai facut si copilul... copilul plateste acum cu dureri tu trebuie sa platesti altfel..pe linga constiinta proprie...exista un echilibru pe care nu ai cum sa il rastorni..inca o data mult noroc si credinta...
Răspuns la discuția Vatamare corporala grava
GATA..... de azi am drept de conducere........va recomand multa atentie la drum sa nu treceti niciodata prin ce am trecut eu
am trecut printr-o situatie similara.ba chiar vina era aproape exclusiv a mea.....
1. Daca in termen de 60 de zile nu se schimba declaratia parintilor dosarul va pleca la parchet cu propunerea de NUP.......SI NU SE MAI INTIMPLA NIMIC.
2. Daca parintii au pretentii atunci numai in cazul in care nu le satisfaceti pretentiile dosarul va pleca la parchet si incepe show-ul...nu este de preferat aceasta varianta pentru ca inseamna bani multi plus cazier. Deci trebuie sa tii de victima...sa va impacati..sa primesti NUP. pe mine m-a costat in total aproape 5.000lei toata povestea.
3. Copilul este asigurat prin efectul legii la sanatate. Spitalizarea costa intradevar undeva la 5.000lei bani care se vor plati, in cel mai rau caz de catre asigurator... citeste mai bine conditiile de asigurare inscrise pe polita.
FI OPTIMIST daca este bine copilul atunci totul trece......fa tot posibilul sa nu ajungi in instanta...si foarte important deocamdata fereste-te de avocati. Ei au un singur interes: deschiderea procesului care sa fie cit mai lung = cit mai multi bani pentru ei.
Răspuns la discuția Vatamare corporala grava
Vorba celebra CASE CLOSE........Bonus de la autoritati 3 luni de suspendare a dreptului de a conduce autoturismul.....fara amenda.........
Răspuns la discuția Vatamare corporala grava
HAPPY END........=D> Am ajuns la 10.000 de euro şi .......apoi 6.000......de la mine pentru impacare......Finalul......3.000lei si toata lumea a fost multumita. El a luat ceva bani.....eu am luat NUP(voi lua dupa ce platesc alcoolemia mea sa pot inchide dosarul) ....iar politia a scapat si ea ca facuse o gramada de prostii in instrumentarea acestui caz.......Dar chiar nu mai conteaza pentru ca eu am scapat.
Răspuns la discuția Vatamare corporala grava
news.........accidentatul are 284 zile de concediu medical. ii trebuie 100.000 euro despagubiri..de la asigurari. Pina in 08.08. avem termen de impacare........Revin.....
Bună ziua! Rog analizaţi următoarea situaţie:
ENUNŢ:
1. Bărbat 39ani10lunişi 15zile: CNP1710801…….cadru militar!
2. Vechime totală în muncă 22ani03lunişi19zile din care:
- În condiţii deosebite(grupa a-II-a=1an11luni şi 4zile);
- Stagiu de militar în termen 1an şi 1zi;
- În condiţii speciale 19ani04luni şi 14zile;
SOLICITARE:
- când se naşte dreptul de pensie anticipată parţială ţinând cont de faptul că:
- pentru lucrul în condiţii speciale (legea 263/2010 articolul 55 al.1 lit.b) se reduce vârsta standard cu 9ani;
- Anexa 6 din legea menţionată spune că în luna Iunie 2011 vârsta standard de pensionare a personalului militar este de 55anişi 1 lună;
Răspuns la discuția Vatamare corporala grava
A trecut 1 an....Liniste si pace.....sunt in aceeasi situatie............cu exceptia faptului ca vatamatul mi-a solicitat 1 xerocopie a RCA valabil la acea data. Acum este convins si el ca bani va primi de la firma de asigurari. Intre timp accidentatul a adunat peste 180 zile de cm, a fost dat afara de la servici.....Dar e liniste...