avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1555 soluții astăzi
Forum Activitate ulise_noob

Activitate ulise_noob

Va salut. Ma numesc Marian.Am o vechime de 15 ani si 3luni ca Soldat Gradat Profesionist doar in mapn. In urma internarilor in spital doctorul mi-a precizat ca voi fi cel mai probabil clasat inapt serviciu militar cu pierderea capacitatii de munca 50%.
Voi primi pensie militara sau pensie de invaliditate grad 3?
Care ar fi cuantumul pensiei, salariul net actual fiind de 3400 ron?
Exista posibilitatea sa ies la pensie dupa 15 ani vechime cu apt limitat, asta daca doctorul se dovedeste maleabil?
Diagnosticul este episod depresiv sever fara tendinte suicidare.
In cazul clasarii inapt ,pot conduce autovehicule civile , sau trebuie o reeevaluare facuta? Daca da , unde o pot face?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Declar sau nu accidentul
S.a razgandit. Nu il mai doare nimic. I.am propus amiabila si vrea.

Ionut.ion a scris:

Puteti face asta, si eu spun ca este mai bine asa, dar sa nu primiti amenda pentru nedeclararea accidentului in 24 de ore ( sper sa nu ma insel cu acest termen) si sa se considere Parasirea locului accidentului, daca domnul tot o sa acuze dureri...

Buna seara.
Am tamponat usor din spate un autoturism fiind vinovat
Conducatorul V.N. a spus sa ne intalnim a doua zi pentru amiabila.
Am mers acasa. Am mancat. Am baut 2 beri.
Am fost sunat de V.N. la o ora si jumatate dupa accident , acuza dureri de cap.
Am mers la o clinca. I.am platit o radiografie la cervicala. La prima vedere ni s.a spus ca e ok. Dar sa asteptam raspunsul interpretarii peste 2 zile.
Am insistat sa facem amiabila dar V.N. a spus care ceva probleme legate de talonul masinini si vrea sa achit eu suma rezultata din reparatia masinii.
As vrea ca maine sa merg la politie sa declar tot.
Fac bine?
Cer scuze daca postez unde nu trebuie.
Sunt disperat si caut un ajutor de oriunde si de la oricine cu un sfat .
La data de 27.12.2010 am cumparat un Opel Astra1.7 dti fabricatie 2000 ,adus in tara si inmatriculat la data de 08.12.2008.
Am fost cu ea la un tester care am vrut eu. Mentionez ca nu am luat masina din targ. Am luat anuntul de pe net si m-am dus sa vad masina.
Toate bune pana aici. Astazi eram programat la RAR pt identificarea masinii. Aseara am sunat un prieten de la rutiera si am verificat masina dupa seria sasiului si SURPRIZA: masina figura in evidentele politiei ca radiata pe 02septembrie2010 datorita chitantei taxei de poluare pe care ulterior inmatricularii cei de la politie au constatat ca acea chitanta este falsa. DE AICI SI RADIEREA LA CEREREA POLITIEI.
Precizez ca am fost prea prost cand am luat masina si nu am verificat deoarece am crezut ca n-are cum sa fie furata sau ceva de genu' daca are talon , carte, 2 chei ale masinii.
Colac peste pupaza adica prost la puterea a 2-a am constatat abia cand am ajuns acasa ca incheierea contractului de vanzare- cumparare s-a incheiat cu o alta persoana decat cea care figureaza in toate actele si cel din copia de pe buletin nu semana cu "vanzatorul" in carne si oase. Bineinteles ca acum nu mai raspunde la telefon.
Am fost la inmatriculari si cei de acolo au zis sa merg cu placutele, talonul sa le retina ei. Iar in carte sa puna stampila de radiat.Completez o cerere sa-mi dea actele masinii din Germania. O sa ma duc vineri sa vad daca cumva pot sa iau numere rosii sau ceva sa o pot inmatricula.
Imi spune si mie cineva (care cunoaste speta) finalul telenovelei cumparatorului de buna credinta va rog ?
Sau orice alt sfat
asteptposturi
cu data de 20.08.2010 mi-a inregistrat contractul de munca .Intrebarea mea este: Cand imi poate elibera prima adeverinta de salariu?
Si aici ma refer la data exacta gen 20.11.2010.
Eu stiu k dupa 3 luni,astept un raspuns pertinent
Mie mi-a zis contabila de la firma ca abia in decembrie :(
Vreau sa iau neaparat un credit si ma incurca rau treaba asta cu adeverinta